Hotel Moskva ve Zlíně dostane nové jméno, petice zabrala

Hotel Moskva v centru Zlína

AKZUALIZOVÁNO – majitelé Hotelu Moskva se na základě petice rozhodli vybrat pro hotel v centru Zlína nové jméno.

Hotel Moskva dříve nesl název Společenský dům. Vznikl v roce 1933 a platil za jeden z nejluxusnějších hotelů v celém Československu. Nejen současná situace na Ukrajině vedla k založení petice za výběr nového jména.

Moskva se do názvu hotelu dostala po roce 1989. Původně ji nechala vystavět firma Baťa jako luxusní hotel symbolizující úspěch rozvíjejícího se města. Po druhé světové válce byla budova znárodněna a v padesátých letech přejmenována.

Třicet let po sametové revoluci hotel stále nese jméno hlavního města Sovětského svazu, dnes Ruské federace. První velký impuls přišel po odhalení příčin výbuchu muničního skladu ve Vrběticích, který se nacházel pouhých 25 kilometrů od Zlína. Další souvisí s nynější invazí ruských vojsk na Ukrajinu.

Bojujeme proti historickému nesmyslu

Podle iniciátora petice Víta Marka není petice za přejmenování hotelu namířena proti Moskvě. “Je namířena proti historickému nonsensu, který tady přetrvává. V Praze je ve stanici metra Anděl velký nápis MOSKVA – PRAHA a myslím si, že je to naprosto v pořádku, protože se na její stavbě podíleli moskevští architekti a stavitelé. Ruští architekti se na Baťově hotelu nepodíleli, naopak architekt hotelu Karfík využil inspiraci z Ameriky,” vysvětlil Marek pro server Zlin.cz.

Název hotelu je podle něj mnoha místními považován za pouhý přežitek z dob totality, na který se možná v roce 1990 zapomnělo a pak už se do změny názvu nikomu nechtělo. “Dnes je bohužel, ať chceme či nechceme, město Moskva spojeno s válkou proti suverénnímu státu,” dodal iniciátor petice.

Iniciativa si brzy získala velký ohlas. “Ohlasů je opravdu spoustu, většinou pozitivních. Je pravda, že mi na petici pár lidí napsalo, jestli chci zakazovat i název moskevský pes či ruská zmrzlina. Dokonce, že snad chci vyhánět všechny Rusy. Tito lidé bohužel nepochopili celý smysl petice,” vysvětlil Marek.

Máme přes tisíc podpisů

Na petici se rychle množí podpisy. Podle jejího iniciátora je jich už víc než tisíc a číslo stále stoupá. Petici lze nalézt na tomto odkazu.

Přečtěte si  Vodohospodáři obnoví vodní nádrž Gramanec u Ostrožské nové Vsi. Zadrží vodu pro případ sucha

Vít Marek se zatím s peticí neobrátil na vedení města. Ani to podle něj není podstatné, protože obecní samospráva na to nemá kompetence. Klíčové bude jednání s vlastníkem soukromého objektu. Jak s výsledkem petiční akce naloží a zda ke změně názvu někdy dospěje, je zcela na něm. 

“Chci se obrátit zejména na majitele hotelu a vysvětlit mu okolnosti založení petice. Nechci peticí na nikoho vyvíjet tlak, chtěl bych pouze ukázat, že je tady asi tisíc lidí, kteří s názvem nesouhlasí. Rád bych k tomu přiložil i několik set komentářů lidí, kteří vysvětlují, proč petici podepsali,” dodal Marek.

Měl by se Hotel Moskva ve Zlíně přejmenovat?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Autor: pjk, zdroj: Zlin.cz, foto: Interhotel Moskva

Doporučujeme

13 Comments

 1. V podstatě jiná možnost než Hotel Morava, snad ani není možná. Nahradit dvě prostřední písmena z názvu, tedy “SK”, jinými dvěma písmeny – “RA”, bude rozhodně nejekonomičtější varianta, a to jak pro majitele hotelu, tak pro nás všechny moravské patrioty.

 2. Teď vidím, že celé představenstvo a celá dozorčí rada akciové společnosti Interhotel Moskva jsou lidé, bydlící ve Zlíně. Znáte se s nimi někdo osobně, aby se jim dala efektivně “vnuknout” ta nejjednodušší a nejlevnější změna názvu – z Interhotel Moskva na Interhotel Morava?

 3. A ne, že to zase dopadne tak, jako když ve Slušovicích členové Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva při transformaci na banku nevyslyšeli volání po názvu Moravská spořitelna, a.s., ale zvolili bezpohlavní název Trinity Bank! Hanba!

  • Nevím, nevím, zda je to dobrý nápad, vždyť Leonid Iljič Brežněv, věrný pokračovatel Lenina, Stalina a Chruščova a strůjce invaze do ČSSR, je rodák z Ukrajiny kousek od Kyjeva, no a těch Ukrajinců, co sem nahnal v srpnu ’68 bylo možná víc, než kolik jich sem nyní humanitárními transporty navozíme letos.

 4. Hotel Morava je hned tady kousek v Luhačovicích, takže to asi nebude dobrá volba.
  Chce to asi víc popřemýšlet. Nápadů je několik, ale je potřeba to nechat trochu uzrát.

  • V Luhačovicích nejde o hotel, ale o lázeňský dům. Hotel Morava může být v každém moravském městě, v Čechách se to zase “hemží” různými Čechiemi nebo Sláviemi. Změnit slovo MO(SK)VA na MO(RA)VA je nejekonomičtější, nejekologičtější, atd. V Brně přejmenovali přehradní “parník” Moskva na Morava a docela se to osvědčilo. Lépe, než kdyby z ní udělali nějakou “TRINITY”, to už si mohou zlíňáci na hotel z nostalgie rovnou nalepit GRAND GOTTWALD, na památku “zakladatele” tamního “samosprávného” kraje.

  • Výborně, přesně v duchu neutuchajícího zlínského patriotismu! Majitelé prokázali úžasnou fantazii, skoro v duchu Cimrmanovské teorie absolutního rýmu “naše staré hodiny, bijí čtyři hodiny”. Až se tito majitelé vymaní z po-kovidových a po-válečných finančních problémů, mohli by dobudovat síť hotelů o další objekty i v ostatních krajských městech krajů, zasahujících na Moravu – navrhuji tyto hotely: Brno v Brně, Jihlava v Jihlavě, Olomouc v Olomouci, Ostrava v Ostravě, Pardubice v Pardubicích a jako obzvláštní perlu: Hotel České Budějovice v Českých Budějovicích. Ostatně, jak se říká v jedné Cimrmanovské hře, “V Českých Budějovicích by chtěl žít každý!”. No a ve Zlíně? Alespoň přespat v Hotelu Zlín! 🙂

   • Včera jsem se náhodou dozvěděl, že Hotel Morava mají alespoň ve vedlejších Otrokovicích, tam je Hotel Otrokovice ještě pojmenovat nenapadlo 🙂 Ale zase mají Hotel Baťov (v Baťově), taky kouzelné. Podobně v Praze měli dřív Hotel Praha, postavený v době Husákovského temna čtyři roky po zahájení činnosti Charty 77, ale před šesti roky i Pražanům došlo, co je to za blbost a rovnou ho zbourali, i když mnozí architekti želeli nad likvidací této perly brutalismu…

 5. Zlín je takový svérázný … a zlínský kraj bude ještě zvláštnější.
  Stále víc jsem přesvědčen, že by by dobrým počinem kraje zrušit – už včera bylo pozdě.
  “Zlínský kraj bude mít nové logo a identitu. Překvapení, rozpaky i nadšení. I takové emoce vyvolává nová vizuální identita Zlínského kraje a jeho příspěvkových organizací, kterou hejtmanství představí veřejnosti letos v květnu. Nejzásadnější změnou nového „vizuálu“ je barevná kombinace, která se z klasicky žluto-modré, mění na žluto-černou.
  Zdroj: https://slovacky.denik.cz/zpravy_region/zlinsky-kraj-nove-logo-2022.html

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*