Presbytář brněnské katedrály čekají změny

Katedrála svatých Petra a Pavla v Brně

Prostor kolem oltáře katedrály svatých Petra a Pavla v Brně čekají změny. Vzhledem k tomu, že presbytář není stylově ucelený, vypsalo v únoru tohoto roku Brněnské biskupství výtvarnou soutěž na jeho sjednocení. Vyhrál návrh architektů Michala Říčného, Petra Todorova a Magdaleny Říčné.

Soutěž jsme vyhlásili 1. února 2019. Oslovili jsme deset autorů, kteří se zabývají sakrálními prostory. Ve stanoveném termínu 7. června 2019 návrhy dodali čtyři autoři,” uvedl ředitel Diecézního muzea v Brně Martin Motyčka.

Chtěli jsme upravit prostor presbytáře tak, aby ambon, oltář i sedadlo pro kněze odpovídaly jednotě katedrály,” řekl biskup Vojtěch Cikrle. Ambon je místo, odkud kněz hovoří k věřícím. Vítězný návrh akcentuje podélnou osu katedrály a sjednocuje liturgický prostor.

Porota poté vybrala návrh architektů Říčného, Todorova a Říčné. “Hlavním detailem úpravy presbytáře je bronzová síť. Jedná se o nový ornament, inspirovali jsme se stávajícím retabulem. Síť připomíná rybářské prostředí, ze kterého pocházeli apoštolové, hlavně tedy apoštol Petr,” uvedl architekt Todorov. Retabulum neboli retábl je oltářní nástavec se sochami či obrazy.

Vítězný návrh autorů: Ing. arch. Michal Říčný, Ing. arch. Petr Todorov a Ing. arch. Magdalena Říčná.

Nepravidelnou strukturu sítě navrhla Magdalena Říčná. Při detailním pohledu je možné vidět atributy svatých Petra a Pavla, například loď, klíč, meč nebo kohouta. Návrh se snaží propojit stávající neogotický oltář z roku 1891, který zůstane zachován, s novými prvky.

Úprava presbytáře podle návrhu architektů může začít až po konzultacích s Národním památkovým ústavem.

Všechny soutěžní návrhy, včetně vítězného, budou až do konce srpna vystaveny v prostorách katedrály.

Katedrála sv. Petra a Pavla je národní kulturní památkou a patří mezi nejvýraznější brněnské dominanty. Její siluetu zná z desetikoruny nejspíš každý. Počátky dnešní katedrály sahají až do 11. až 12. století. V letech 1904-1909 prošla poslední výraznou přestavbou v novogotickém duchu a získala obě charakteristické věže.

Autor: red Zdroj: ČTK, Biskupství brněnské Foto: Biskupství brněnské, pixabay.com

Související články

Přečtěte si  Na jižní Moravě bylo vyhlášeno osm nových přírodních památek

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*