Příběhy Jaroslava Foglara děti stále baví. V Brně mohly v roli Vontů zažít dobrodružství ve Stínadlech

Kdo z dnešních dospělých by neznal ježka v kleci, Stínadla, Rychlé šípy a jejich příběhy z pera spisovatele Jaroslava Foglara? Ale říkají ještě něco dnešním dětem? Přestože od vzniku prvního dílu stínadelské trilogie Jaroslava Foglara uplynulo již téměř 80 let, děti stále lákají stínadelská tajemství a příběhy legendárního spisovatele dobrodružných knih pro mládež je pořád baví.

V sobotu 13. listopadu se zaplnila klubovna brněnského ústředí Sdružení přátel Jaroslava Foglara šesti desítkami dětí, které zlákala možnost proměnit se alespoň na jeden den ve Vonty – dětské obyvatele tajemné čtvrti Stínadla a zažít v nich dobrodružství, které může vyvrcholit zvolením nového Velkého Vonta.

Kdo v sobotu ráno v pochmurném listopadovém nečase vstoupil do starodávného dvora domu na Mendlově náměstí v Brně, musel si připadat jako by prošel branou do jiného světa. Desítky dětí v hloučcích roztroušených po pavlačích vzrušeně debatovaly o nadcházejících událostech. Ve Stínadlech se něco děje. Vontská organizace stojí na prahu zániku. Staré tradice jsou porušovány a ideály upadají v zapomnění. Podaří se ji nové generaci Vontů zachránit a správně zvolit ze svého středu nového Velkého Vonta?

Po chvíli se celý dětský nárůdek odebírá nad klášterní zahradu, kde se objevila kresba ježka v kleci. Následuje série dobrodružných her, které prověří fyzickou zdatnost, bystrý úsudek i spolupráci týmu. Děti postupně během nejrůznějších etap hry tvoří vontské party, bojují s rozvraceči vontských tradic a během všech těchto úskalí poznávají nové kamarády i samy sebe.

S postupujícím večerním soumrakem, už v podobě dvou silných soupeřících skupin, uspořádají hon na Široka v tajuplných ulicích, aby od něho získaly ježka v kleci a prokázaly tak právo na to ucházet se o vládu nad Stínadly.

Celodenní dobrodružství končí v čarovné atmosféře zasedání vontské rady a volby Velkého Vonta. Tím se mohl stát nakonec jen jeden, ale vítězi se stali všichni, kteří zvládli překonat nástrahy Stínadel i své vlastní limity. Odměnou všem pak byly skvělé zážitky i zkušenost, že pro dobré ideály je potřeba bojovat.

Sdružení přátel Jaroslava Foglara je celostátní organizace s ústředím v Brně, která s požehnáním spisovatele vznikla v roce 1990. Jejím cílem je sdružování čtenářů foglarovek a udržování a rozvoj spisovatelova odkazu. Důležitou složkou činnosti je také práce s mládeží podle foglarovských zásad – pořádání táborů a dalších akcí pro širokou veřejnost. Více na SPJF.cz

Přečtěte si  Zemřel emeritní prorektor Mendelovy univerzity, chemik Vojtěch Adam. Bylo mu 42 let

Autor: sok Foto: jk, lš, ap

Doporučujeme


1 Comment

  1. Je mi hodně přes 30, přesto foglarovky zůstanou navždycky ve mně a říkám, že žádnou jinou beletrii krom nich (a Karla Čapka) jsem nikdy nebral vážně. Poté, co jsem ve 14 poznal foglarovky, se můj život totálně změnil a já s ním. Jaroslav Foglar se svou tvorbou mě doslova zachránil od děcáku a blázince či něčeho ještě horšího a zformoval moje životní hodnoty jako nic a nikdo před ním ani po něm. Na foglarovky nedám dopustit. Je to nejlepší dětská/mládežnická literatura na světě. Nikdo nikdy nesepsal nic lepšího, účinnějšího, trvalejšího.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*