Přibývá hazardérů na kolejích

Žena z Břeclavska unikla o vlásek smrti

Letní měsíce jsou časem cestování a výletů. Vlaková nádraží se plní cestujícími a mnozí vyráží také autem za poznáním nových míst nebo odpočinkem. Bohužel prázdninové cestování je spojeno i s rostoucím počet nehod na kolejích. Policie i správa železniční dopravní cesty proto vyzývají k zvýšené opatrnosti a zodpovědnosti.

Přecházení kolejí si vyžádá mnoho obětí ročně

Příkladem může být devětačtyřicetiletá žena, kterou srazil v březnu mezinárodní expres projíždějící rychlostí 160 kilometrů v hodině na šakvickém nádraží. Později policistům do protokolu sdělila, že spěchala na vlak přes koleje, ačkoliv věděla, že je v místě podchod i s výtahem a do kolejiště se nesmí. Během přecházení navíc telefonovala. Troubícího expresu si všimla příliš pozdě. Na situaci okamžitě reagoval strojvedoucí ze stojícího osobního vlaku a další dvě svědkyně, kteří ji poskytli první pomoc. Někteří cestující naopak procházeli přes koleje i kolem sražené ženy bez povšimnutí.

Tato žena z Břeclavska unikla smrti doslova o vlásek

Ačkoliv může být sankce až 10 tisíc korun, stále se najdou riskující jedinci. Od začátku ledna bylo při neoprávněném vstupu do kolejiště přistiženo 352 osob, 2 lidé pod koly vlaku zahynuli, dvěma se podařilo srážku s trvalými následky přežít. Dalších 8 osob našlo smrt na kolejích dobrovolně.

Nebezpečí skýtají i troleje s elektrickým proudem

Na elektrifikovaných tratích hrozí navíc i nebezpečí úrazu elektrickým proudem. Motivace jednotlivých účastníků k lezení po vagónech bývá odlišná.  Jednou je to natáčení originálního videa pro přítelkyni, jindy zase snaha předvést publiku své schopnosti a přeskočit mezeru mezi vagony. Ať už jsou příčiny úrazu jakékoliv, konec bývá vždy podobný. Přiblížení se k troleji, elektrický výboj, který dotyčného okamžitě těžce poraní a nekontrolovaný pád z výšky vagónu na zem. Pokud oběť nehodu přežije, mívá většinou vážné trvalé následky a šance na návrat do plnohodnotného života nejsou téměř žádné.

Řidiči na přejezdech stále riskují

V České republice dojde na železnici každý rok k více než 150 střetnutím na přejezdech. I přes stovky milionů investovaných ročně do vyššího zabezpečení úrovňových křížení stovky milionů korun, na nich každý rokem umírají desítky osob, řada dalších utrpí zranění. 

Na vině jsou řidiči, kteří nedodržují jasně stanovená pravidla a hazardují tak nejen s vlastním životem, ale i s životy spolujezdců. Navíc tímto nezodpovědným chováním ohrožují cestující ve vlacích,“ upozorňuje generální ředitel SŽDC Jiří Svoboda. 

Jen za loňský rok zaznamenala SŽDC 154 střetnutí na přejezdech, která si vyžádala 32 lidských životů a 69 zraněných. Příznivé nejsou ani statistiky za prvních pět měsíců letošního roku. Do konce května došlo už k 72 srážkám s bilancí 11 mrtvých a 25 zraněných. 

Autor: red, SŽDC, Policie ČR Foto: YouTube.com

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*