Principálka ochotnického divadla Hrozen potvrzuje slova Jana Wericha, že je humor vážná věc

Divadlo Hrozen
Vystoupení ochotníků z Hroznové Lhoty připomínají události z dnešního života na vesnici.

Ochotníci z Hroznové Lhoty hrají před vyprodanými sály. Každé jejich představení doprovází výbuchy smíchu a bouřlivý potlesk. Větší část výtěžku přitom členové divadelního spolku Hrozen věnují na pomoc potřebným. Hroznolhotští už několikrát vystupoval i ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti. V současné době je v plném proudu nácvik nové divadelní hry s názvem Zdavky.

Premiéra v dubnu

Na premiéru se mohou příznivci hroznolholtských ochotníků těšit 17. dubna. „V premiérovém víkendu máme vždy tři vystoupení a stejně tomu bude i letos,“ prozradila autorka scénáře a režisérka v jedné osobě Jitka Pavlicová. Všechna tři premiérová vystoupení bývají doma v Hroznové Lhotě se značným předstihem beznadějně vyprodána. O lístky nemají zdaleka zájem pouze místní. Pravidelně se do tamního sálu sjíždí lidé z celého hodonínského i uherskohradišťského okresu.

Divadlo Hrozen
Scénáristkou a režisérkou divadelního spolku Hrozen je Jitka Pavlicová.

Vše odstartovaly Opožděné silvestry

Začátky činnosti ochotnického spolku Hrozen odstartovaly oslavy tzv. Opožděných silvestrů. Ty se v Hroznové Lhotě konaly v letech 1994 až 2003 vždy koncem ledna. „Byli jsme tehdy mladí a Silvestra jsme chtěli slavit se svými rodinami, partou přátel, bavit se a užívat si. To byl důvod, proč jsme scénky pro pořad Opožděného silvestra směřovali a připravovali na konec ledna. Právě na tento diváky oblíbený žánr jsme se snažili od roku 2006 navázat autorskými divadelními představeními s podtitulem Hroznolhotské etýdy,“ ohlédla se do historie činnosti hroznolhotských ochotníků Jitka Pavlicová.

Vyprodali i Slovácké divadlo

Vzápětí přiznala, že měla zpočátku obavy pustit se sama do napsání a režírování autorské divadelní hry, když nemá vzdělání v oboru, proto začala s menším formátem. Poprvé začali s nácvikem parodie televizního pořadu Pošta pro tebe s názvem Kdo hledá, ten najde. Dále následovala Americká nevěsta, Dovolená za všechny peníze, Chůvičky, Život bio není Rio, Léčivá romance, Koníčky, Zabijačka a Dovolená ólinkluziv. Po velkém úspěchu začaly záhy přicházet nabídky k vystoupení ve Veselí nad Moravou, Strážnici, Kunovicích, Uherském Brodě, Hovězím na Valašsku, Valašské Bystřici a dokonce i ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti.  „Na půdě Slováckého divadla jsme poprvé hostovali v lednu 2012. Samozřejmě, že jsme z toho měli velký respekt,“ svěřila se Jitka Pavlicová.

Největší odměnou je potlesk

V současné době tvoří Hrozen dvanáct členů. Všichni oslovení herci se shodují, že je pro ně hraní koníčkem, který je baví a naplňuje. Největší odměnou je potom pro všechny potlesk. „Když vidím, že se druzí baví, dává mi to sílu a motivaci pokračovat,“ zdůvodnila svou motivaci ochotnická herečka Andrea Vajdíková, která se také podílí na psaní kratších scénářů.

Divadlo Hrozen
V jedné ze svých divadelních etýd si hroznolhotští ochotníci zaostřili na integrovaný dopravní systém.

Část výtěžku věnují potřebným

Jistě není bez zajímavosti, že hroznolhotší ochotníci od počátku větší část výtěžku ze vstupného věnují pro potřebné. „Každoročně odehrajeme jedno benefiční představení pro Charitu Strážnice. Ta si potom výtěžek zdvojnásobí prostřednictvím Nadace Divoké husy. Podpořili jsme také léčbu dvou těžce nemocných dětí a výnos z jednoho vystoupení šel v minulých let také na opravu varhan v Hroznové Lhotě,“ připomněla principálka divadla Jitka Pavlicová. Podle jejího mínění není vůbec snadné napsat dobrou komedii, která obecenstvo pobaví a přitom třeba vede i k zamyšlení. „Nemám ráda takový ten prvoplánovaný humor za každou cenu. Člověk k tomu musí přistupovat vážně a humor z toho musí teprve vyplynout, což se ne vždy podaří. Naprosto souhlasím s Janem Werichem, který řekl, že je humor vážná věc,“ upozornila režisérka. Návštěvníkům se zřejmě líbí vtipně zpracované scénky ze života na slovácké vesnici. Autorka scénářů přitom čerpá přímo z reálných událostí. Jejím cílem ale rozhodně není, aby se v nich někdo poznal. Přesto tomu tak ale občas je.

Fotogalerie: Divadelní soubor Hrozen

Nejcennější devízou jsou smích a sranda

„Smích a sranda jsou nejcennější devízou autorského divadla, které připravují ochotníci z Hroznové Lhoty. Rok co rok se na ně těším a jsem v napjatém očekávání, čím autorky polechtají mou bránici letos. Zatímco zábavným pořadům České televize se zasměji jen málokdy, po představení v Hroznové Lhotě mě bolívá ještě dlouho břicho od smíchu. Čím to je? Asi proto, že zdejší slovácký humor má dobré patrony – Zýbalova strýčka Plevu, Galuškova strýca Pagáča a Vaška Mlýnka z Kuželova. A jakou zábavu mohou stvořit v televizi, jejímiž patrony jsou Rada pro rozhlasové a televizní vysílání a Poslanecká sněmovna?,“ uvedl na adresu hroznolhotských ochotníků novinář, publicista a spisovatel Jiří Jilík.

Jitka Pavlicová se narodila 22. 3. 1973 v Uherském Hradišti. Vystudovala Střední potravinářskou školu ve Bzenci. V letech 1996 až 2004 byla se třemi dětmi na mateřské dovolené. Bezmála dvacet let s manželem podniká při výrobě slámových věnců. Od roku 2006 je členkou obecního zastupitelstva a v minulém volebním období byla místostarostkou Hroznové Lhoty.

Přečtěte si  Kroměříž si připomene výročí Karla Kryla. Město čeká série výstav, přednášek, filmových projekcí a koncert

Autor a foto: Lenka Fojtíková

Doporučujeme


1 Comment

  1. Dobrý den,na vaše divadelní hry jsem narazila náhodou, ale teď je vyhledávám cíleně,smála jsem se tak, že jsem si to musela vrátit v počítači a kouknout znova. Je to ze života,ale pravdivé. Moc vám fandím. Na televizi už léta nekoukám, je to ztráta času, ale na vaše divadelní představení budu koukat i několikrát opakovaně. Děkuji vám za to, že jste. Vlasta.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*