První implantace bezelektrodového kardiostimulátoru v Brně, v Olomouci už metodu používají

Bezelektrodový kardiostimulátor

Kardiologové ve Fakultní nemocnici Brno v Bohunicích poprvé provedli úspěšnou implantaci bezelektrodového stimulátoru. Dvěma pacientkám jej zavedli přes stehenní žílu do pravé srdeční komory. Informaci sdělil mluvčí nemocnice Pavel Žára. Je to poprvé, co v Brně došlo k použití této metody.

V Olomouci se už metoda používá

Implantaci provedli kardiologové Milan Sepši spolu s Lubomírem Křivanem za odborné pomoci primáře kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce Petra Neužila. Tento operační výkon se používá už několik let i ve Fakultní nemocnici Olomouc.

Speciální stimulátor pomáhá ve zvláštních případech

“Je to alternativa pro ty pacienty, kteří nemají možnost implantace klasického stimulátoru. Není u nich žilní přístup, například po ozařování. Druhou skupinou jsou pacienti s vysokým rizikem infekce. Někdo už klasický stimulátor má a má na něm infekci. Musí se proto vytáhnout a místo něj implantovat tento,” řekl Sepši.

Možnost implantace bezelektrodového kardiostimulátoru ve Fakultní nemocnici Brno tak podle mluvčího ocení právě tyto specifické skupiny pacientů. Sepši očekává, že ročně by ve FN Brno mohlo tuto variantu využít 15 až 20 pacientů.

Bezelektrodové kardiostimulátory se zavádějí přímo do pravé srdeční komory přes stehenní žílu. Používají se nejmenší dostupné přístroje, které váží 1,75 g a mají velikost 25,9 mm krát 6,7 mm. Při běžném postupu se vezme elektroda, v podstatě vodič, který se zavede žíly a přes žílu se vede až k srdci, kde zůstane. Na konec elektrody se pak dá stimulátor a vloží se do podkoží v místě, kde elektroda vstupuje do žíly. Elektroda při této alternativní metodě odpadá.

Zdroj: ČTK, foto: FN Brno

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*