První popelnice na bioodpad už jsou v ulicích Brna

Sběr bioodpadu byl zahájen vhozením vytříděného odpadu do první hnědé popelnice ve Slatině.

Brno zahájilo systematický sběr bioodpadu. Do městské části Brno-Slatina byly navezeny první popelnice. Úplně první hnědou popelnici uvedli do provozu zástupci města symbolickým vhozením vytříděného odpadu.

Do brněnských ulic míří hnědé popelnice

Město získalo tisícovku popelnic na bioodpad, které se během tohoto týdne objeví na vybraných veřejných místech vedle ostatních nádob na tříděný odpad. „Od dnešního dne již neplatí, že jsme jedním z posledních měst, které netřídí biologicky rozložitelný odpad. Naopak sběru kuchyňského bioodpadu právě začíná sloužit první tisícovka nádob. Pro bioodpad ze zahrádek máme hustou síť sběrných středisek, systém mobilních svozů a domácí kompostéry, v plánu je i vybudování bioplynové stanice pro Brno a okolí“ uvedl první náměstek brněnské primátorky Petr Hladík.

„Dnes navezeme hnědé popelnice do Slatiny, Černovic, Líšně a Brna-jih, během týdne se dostane na další městské části, v pátek návoz ukončíme Židenicemi, Vinohrady a Brnem-střed,“ upřesňuje Filip Leder, předseda představenstva SAKO Brno a dodává, že návoz bio-popelnic potrvá do pátku a v pondělí 19. dubna vyveze SAKO Brno do Centrální kompostárny obsahy prvních popelnic. Svoz bioodpadu bude probíhat jednou týdně.

První hnědou popelnici slavnostně převzali ve Slatině, kde návoz popelnic začíná. „Jsme rádi, že město Brno a SAKO svoz bioodpadu zavádí, protože o tuto službu je ze strany občanů dlouhodobě velký zájem. Vybrali jsme přes 40 kontejnerových stanovišť napříč slatinským sídlištěm, na kterých budou hnědé popelnice rozmístěny. Věřím, že se v příštím roce podaří zajistit rozmístění popelnic na bioodpad i u rodinných domů,“ uvedl slatinský místostarosta Martin Krytinář.

Co (ne)patří do popelnic na bioodpad:

Do hnědých popelnic patří kuchyňský bioodpad, zejména zbytky potravin rostlinného původu, slupky a odřezky, jádřince, kávová sedlina, pokojové rostliny, hlína z květináčů. V žádném případě by se tam neměly objevit živočišné zbytky, jako například maso, tuky, kůže a kosti, dále mléčné výrobky, oleje ze smažení, obaly, noviny, pleny, kapesníky, cigarety a uhynulá zvířata. Z kapacitních důvodů není vhodné plnit je posekanou trávou, větvemi, listím a dalším odpadem ze zahrádek.

Foto: Blanka Suris

Související články

Přečtěte si  Dokončovací práce na přemostění na Staré Blansko přinesou omezení v dopravě

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*