Prvorepubliková vila v Ostravě léta chátrala, teď projde obnovou

Grossmannova vila patří mezi to nejvýznamnější z moderní architektury v Ostravě.

Grossmannova vila patří mezi nejvýznamnější ostravské památky. Po létech chátrání konečně projde rekonstrukcí, která začne už v listopadu. Vila ve stylu art deco zůstala navzdory zvratům moderní doby útočištěm vzácného interiéru.

Chceme vrátit vile život

Ostrava se chystá na opravu své architektonické perly. Smlouvu na rekonstrukci Grossmannovy vily včetně restaurátorských prací město uzavřelo se zkušenou společností MORYS. Náklady byly vyčísleny na bezmála devadesát milionů korun. Hotovo by mělo být do dvou let.

“Projekt rekonstrukce připravila společnost PPS Kania s maximální snahou vrátit vile její původní dispozice a hodnotné prvky. Fasádě bude navrácen původní vzhled,” informovala tisková mluvčí města Gabriela Pokorná.

Podle náměstkyně ostravského primátora Zuzany Bajgarové prošla Grossmanova vila řadou nevhodných zásahů. Cílem rekonstrukce přitom není jen obnovit původní architektonickou hodnotu, ale také vrátit do vily každodenní život. „V rámci rekonstrukce tak bude například obnoven suterén s kotlem ETNA 351 pro ohřev vzduchu pro teplovzdušné vytápění, navráceno bude dominantní vnitřní schodiště, provedena bude restaurátorská obnova vestaveného nábytku. Po otevření pak bude objekt disponovat pěti pokoji s možností ubytování, společenskými prostory i prohlídkovým okruhem,“ popsala Bajgarová.

Architektonickou perlu provází tragédie

Prvorepubliková stavba náleží k nejvzácnějším vilám v Ostravě. Navrhl ji František Grossmann jako rodinné i firemní sídlo své stavební firmy. Samotný architekt a stavitel se narodil v roce 1876 v Pustějově nedalo Studénky. Působil jako stavitel ve Frýdku-Místku, následně přesídlil do Ostravy. Se svým společníkem, architektem Františkem Fialou založili stavební firmu, získali koncesi na projektování a realizaci staveb a vystavěli celou řadu významných staveb na Ostravsku. Spolupráce Grossmanna a Fialy skončila v roce 1918, firma poté přináležela Grossmannovi.

Vila byla postavena ve stylu art deco a dokončena v roce 1923. Interiér vily byl konzervativní. Průčelí stavby opatřil stavitel nepravidelnými rizality, přízemí rostlinným a figurálním dekorem. Majitel s rodinou se z vily radoval pouhých deset let. V důsledku hospodářské krize a finančních problémů volil stavitel v roce 1933 dobrovolný odchod ze života. V šedesátých letech budova sloužila jako školské zařízení. Přes zásahy dalších majitelů ve vile zůstalo zachováno mnohé původní, za zmínku stojí okna i některé dveře s původními vitrážemi či jejich částmi, částečně byl dochován i původní nábytek.

Přečtěte si  Ostrava vyhlašuje zakázku na revitalizaci levého břehu Ostravice a jeho propojení s Havlíčkovým nábřežím

Zdroj: město Ostrava, foto: Vladimír Pryček

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*