Ptačí krmítka nejsou korýtka. Víte, co do nich nepatří?

Krmítko umístěné na veřejnosti

Tradiční součástí zimního období je jeden velmi rozšířený nešvar. Někteří lidé si myslí, že ptáky je možné přikrmovat vším, co jim zbyde v kuchyni. Své o tom vědí ve Frýdku-Místku, kde vedení města začalo s potřebnou osvětou. Přečtěte si, co všechno je nebo není vhodné do krmítek.

Pomáhat a neškodit

Město vyzvalo občany, aby do krmítek pro ptáky na veřejných prostranstvích, zejména v parcích, vkládali pouze stravu určenou pro ptáky. Zbytky z kuchyně, především solená, kořeněná a uzená jídla ptákům škodí. Pro vodní ptáky není vhodné pečivo.

„V loňském roce jsme začali s osvětou, protože v krmítkách se ve velké míře objevovaly zbytky z kuchyně, od zapečených nudlí přes cukroví až po slané pečivo, které ptákům velmi škodí, může jim způsobit vážné problémy. Proto jsme na krmítka už loni připevnili informační cedulky o vhodné stravě pro ptáky, kam patří zejména slunečnicová semínka, proso, pšenice, jádra vlašských nebo lískových ořechů, ale taky třeba jablko,“ uvedl primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký, který zároveň žádá občany, aby si uvědomili, že krmítka nejsou korýtka a krmili ptáky tím, co jim neublíží a pomůže jim zdravě přečkat zimní období.

Ptáci, kteří u nás přezimují, se živí převážně rostlinnou stravou, kterou tvoří různá semena, jádra, bobule a jiné plody.

V zimních měsících také není nutné do krmítek dávat misky s vodou, které ptákům v budce brání při krmení, navíc se voda často dostává do krmení, které následně zamrzá, takže se k němu ptáci nedostanou.

Čím ptáky krmit?

  • slunečnicová semena
  • ovec, proso a pšenice
  • luštěniny a kukuřice
  • jablka
  • lojové koule

Co do krmítek nepatří?

Do krmítek v žádném případě nepatří zbytky z kuchyně – všechna slaná, kořeněná, přepálená, uzená nebo zkažená jídla. Tato potrava ptákům způsobuje těžké zažívací potíže a mnohdy i smrt. Z kuchyně lze použít ovesné vločky, strouhanku pouze z nesoleného pečiva, strouhanou mrkev, pro kosy a drozdy také vařenou rýži či vařené brambory.

Čím krmit labutě a kachny?

Krmení vodního ptactva, jako jsou labutě, kachny, lysky a rackové, je v zimních měsících velmi důležité a u veřejnosti oblíbené. Ale i zde platí jasná pravidla. Vodní ptáci si pochutnají na rostlinné potravě – salát, listy zeleniny, hrách, cizrna, obiloviny. Vhodné jsou také speciální granule pro vrubozobé ptáky. Pečivo není vhodnou volbou.

Přečtěte si  Architektonická soutěž na rekonstrukci bývalé věznice v Uherském Hradišti zná svého vítěze

Zdroj a foto: město Frýdek-Místek

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*