S covidem bojuje i Napoleon. Bitva u Slavkova se letos odehraje virtuálně

Záběr z loňského ročníku Bitvy u Slavkova

Bitva tří císařů se přesouvá na sociální sítě. Na Slavkovské bojiště letos kvůli protiepidemickým opatřením tisíce uniformovaných účastníků z celého světa nezamíří. 215. výročí slavné bitvy si připomene menší skupina vojáků pietními pochody, přehlídkami a tradičním pokloněním se mrtvým u Mohyly míru. Diváci ale o atraktivní podívanou nebudou ochuzeni.

Proti covidu bojujeme online zbraněmi

Zážitek divákům zprostředkují online přenosy či rozhovory s historiky. „Nedá se říct, že covid Napoleona porazil. Naopak, organizátoři a členové historických klubů bojují všemi virtuálními zbraněmi, které mají aktuálně k dispozici, aby se nezapomnělo na 2. prosinec 1805,” uvedl jihomoravský hejtman Jan Grolich s tím, že tradiční pietní akt neproběhne v plném rozsahu. Hejtman nicméně symbolicky v prostorách zdejší kaple položí květiny, aby uctil památku všech obětí.

Na facebookovém profilu Bitva u Slavkova 1805, na kterém poběží všechny přenosy, se spustilo online vysílání už v sobotu 21. listopadu. Členové historických klubů v něm připomenuli příjezd císaře Napoleona Bonaparte do Brna, kde bylo jeho útočiště před krvavým střetem. Průvod na koních byl před Brňany „utajený“. Diváky však čekaly dva živé vstupy – v 18.00 předala primátorka moravské metropole Napoleonovi klíče od města, ve 20.00 se v katedrále sv. Petra a Pavla uskutečnil pietní akt za oběti války.

Historické události nechtějí opomenout ani ve Vyškově. Skupinka uniformovaných účastníků uctí v úterý 24. listopadu oběti válek a epidemií u kříže na místě bývalého vojenského hřbitova.

Část programu zůstala zachována

V pátek 27. listopadu se na slavkovském zámku setkají rakouský císař František I. s ruským carem Alexandrem I., aby se připravili na sobotní bitvu. Ta začne o den v sobotu 28. listopadu tradičním ceremoniálem „Vítání slavkovského slunce“ na vrchu Žuráň v provedení spolků C.E.N.S. a Austerlitz.org. Následovat bude symbolická vojenská přehlídka na návsi v Tvarožné. Letos je pozdraví jejich nejvyšší velitel Napoleon Bonaparte – herec Mark Schneider, prostřednictvím online přenosu z amerického Washingtonu. Poté se vojáci vydají na devítikilometrový pochod k památníku Mohyla míru, kde vzdají hold obětem válek.

„Bohužel jsme museli zrušit všechny dosavadní registrace 1499 přihlášených z 15 zemí světa, kteří se chtěli účastnit tradiční rekonstrukce bitvy. Věříme, že v příštím roce, kdy budeme připomínat 200. výročí Napoleonova úmrtí, se svět naučí existovat i s virem, který nás tolik brzdí. Letos návštěvníky pozveme alespoň na online přenosy,“ uvedl organizátor rekonstrukce bitvy na polích u Tvarožné Miroslav Jandora. 

Ticho a tma nebude v sobotu ani na zámku ve Slavkově u Brna. Z parku i historických sálů nabídne organizátor tamního programu, město Slavkov, virtuální pohled do vojenského tábora i polní kuchyně. Vrcholem slavkovského videoprogramu bude proslov vítězného Napoleona ze zámku a také modlitba za padlé v zámecké kapli. Průvodcem virtuálního slavkovského programu bude herec Václav Vydra v roli francouzského pobočníka.

Oficiální video z loňského ročníku Bitvy u Slavkova

Letošní připomínka 215. výročí bitvy u Slavkova nám dává prostor pro důstojnou vzpomínku, osvětlení historických souvislostí i vyprávění dávných příběhů. Díky technologiím můžeme komunikovat s partnery v Marengu, Waterloo, nebo Borodinu. Význam mezinárodní spolupráce a přátelství se potvrzuje i v tak těžkých dobách jako je tato,“ uvedl starosta města Slavkov u Brna Michal Boudný.

Nedělní audiovizuální výstřely pak zazní z jižní části slavkovského bojiště, ze Sokolnic, v podání spolku Acaballado. Ten připravil bitevní ukázku z autentického místa bojů již posedmé.

„Je skvělé, že jednotliví organizátoři i přes omezení, které současná doba přináší, připravili atraktivní program. Nemůžeme bohužel zaručit, že se vše odehraje, jak je naplánováno. Doporučujeme proto sledovat web www.1805.cz a facebookový profil Bitva u Slavkova,“ říká za všechny organizátory Michal Burian, předseda destinační společnosti Brněnsko.

Zdroj: Místní kultura, foto: Archiv pořadatele

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*