S “kafemlejnkem” jihozápadní Moravou

Během tří prázdninových víkendů, na přelomu července a srpna, se mohou návštěvníci jihozápadní Moravy zúčastnit zážitkových jízd parními vlaky na trati Kostelec u Jihlavy – Třešť – Telč – Dačice – Slavonice. Z okének historického vlaku tak můžete poznat tento malebný kout Moravy nebo si zpestřit program festivalu Prázdniny v Telči, během kterého se jízdy konají.

Tradice zvláštních parních jízd na trati Kostelec u Jihlavy – Slavonice pod názvem Parní léto sahá až k roku 1999. Pořadatelem akce je Společnost telčské místní dráhy se svazkem obcí “Železnice Kostelec – Slavonice”, Správou železniční dopravní cesty, ČD a ČD Cargo. Letos se tedy pojede už po dvacáté o víkendech mezi 27. 7. – 11. 8. 2019.

Soupravu historických vozů povede lokomotiva řady 310.0, která si svou velikostí a vzhledem vysloužila přezdívku “kafemlejnek”. Je to přesně ten typ lokomotivy, která roku 1898 zahajovala provoz na traťovém úseku Kostelec – Telč, v roce 1902 pak na úseku z Telče do Dačic a dále až do Slavonic. Odtud už mohla roku 1903 zamířit až do dolnorakouského Waidhofenu nad Dyjí a Schwarzenavy. Je třeba upozornit, že tyto “třistadesítky” zde sloužily ještě ve čtyřicátých letech minulého století.

Zejména pamětníci jistě ocení, že mají možnost se svézt ve vagonech, kterými na zdejší trati cestovali naposledy roku 1963. A to ještě pouze ve vlacích smíšených. Pro ostatní to bude ta pravá romantika.

Na účastníky jízd čeká také doprovodný program

V Hodicích, Třešti, v Dačicích a ve Slavonicích se mohou účastníci těchto zvláštních parních jízd těšit na doprovodný program. V Telči, kromě hudebního festivalu, doporučujeme navštívit železniční muzeum, které se nachází v areálu stanice.

Program Parního léta 2019

27. 7. Zábavný podvečer v Hodicích
28.7. Zábavné odpoledne v Třešti
3.8.   Výlet do Slavonic – vzpomínková akce k dobývání řopíků a Slavonice fest
4.8.   Výlet do Slavonic – Slavonice fest
10.8. Výlet do Třeště
11.8. Výlet do Třeště a Dačic

Neváhejte a přijeďte si vychutnat krajinu jihozápadní Moravy pohledem z okna historického vlaku.

Autor: red, ja Foto: ja, archiv

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*