
Při toulání se údolím řeky Oslavy v místech, kde okres Třebíč hraničí s okresem Brno-venkov, na louce pod hradem Levnov, který je odjakživa zván Ketkovák, jsme se potkali s kytaristou skupiny Kamelot a osobností Moravy roku 2020 Romanem Horkým. Téma k povídání bylo jasné. Už za několik dní, v pátek 30. července, se na louce pod Ketkovákem bude konat koncert Kamelotu.
Tak jak je to tedy s tím koncertem na louce pod Ketkovákem?
Koncert je v pátek 30. července od 19 hodin, vystoupí Roman Horký a Kamelot s hostem Věrou Martinovou a zazpívá také třebíčský písničkář Pavel Pokorný. První koncert pod Ketkovákem byl před devíti lety, kdy jsme tu oslavili třicet let Kamelotu. Loni jsme tu odehráli jeden koncert jako vzpomínku na kamaráda Bůčka. Ten propršel a tak jsme udělali náhradní se Samsonem. Kombinace léta a tohoto krásného prostředí je úžasná a proto chci lidi pozvat k návštěvě krásné oblasti, s přírodním amfiteátrem a také na muziku, která do této přírody patří.
Proč jste si vybrali právě toto místo?
K tomuto místu mám velmi osobní vztah. Od malička jsem sem jezdil s tátou a mámou. Oni se tu roku 1962 seznámili a z té lásky jsem vznikl i já. Takže sem patřím. Je pro mě posvátné místo, ale posvátným místem je to údolí i pro Kamelot. Já jsem tu osobně začínal s kapelou Trosečníci a potom jsem sem začal tahat kluky z Brna a tady začínal Kamelot. U Kantýny jsme měli naše první publikum. Máme k tomuto údolí opravdu hluboký vztah. I když spousta lidí, kteří byli u našich začátků už bohužel není na tomto světě, aby tu štafetu předali dál, ale navzdory času Kamelot do těchto míst patří jako zadek na hrnec. Naše písně tady žijí svým životem a mezi skalami, rezonují tou správnou harmonií a znějí tu autenticky.
Některé písně tedy v tomto údolí přímo vznikly?
Mnohé písničky jsem tady napsal. Málokdo ví, že polovinu alba Vyznavači ohňů, které se stalo v roce 1993 albem roku, jsem psal na chatě pod Ketkovákem. Zavřel jsem se tam na celé prázdniny a psal jsem. Popsal jsem desítky listů A4, když album vzniklo. Měl jsem štěstí na kamarády, kteří tam přicházeli na čundr a z těch jejich různých příběhů, co mi vyprávěli, vznikla spousta textů na toto album.
Příští rok bude mít Kamelot čtyřicet. Můžeme ten letošní koncert brát jako generálku na příští rok?
Generálka je samozřejmě silné slovo, ale bude to rozhodně příjemný letní koncert s naší kamarádkou Věrou Martinovou, která se mnou nazpívala také několik písní. Známe se už od mládí a propojení nám prostě sluší. Nazpívali jsme spolu duet Čas rozchodů, nazpívala se mnou i Zlatou rybu. Odehráli jsme spolu spoustu koncertů, a dokonce jsme spolu letěli v letadle na koncert do Bruselu, a to jsme letěli i s premiérem Babišem. Máme spolu spoustu zážitků, a ty nás spojují. Věra je skvělá kytaristka a zpěvačka a posluchačům jistě připraví nezapomenutelný zážitek.
Můžeme se tedy těšit na nějaký ten duet i pod Ketkovákem?
Jestli si na to Věra troufne, tak bychom si spolu mohli zazpívat. Myslím si, že se toho nebojí, a já taky ne.
Letošní koncert bude mít podtext v tom, že v červenci uplyne osmdesát let od dne, kdy zhruba stovka trampů vylezla na Ketkovák a do letní noci roku 1941 zazpívala hymnu. Vzpomenete i na toto výročí?
O tomto husarském kousku znám z vyprávění, a o to víc si toho vážím neb přímo naproti u soutoku Senoradského potoka s Oslavou stála rekreační chata, kam se jezdili rekreovat úředníci gestapa (tehdy tam ovšem nebyli). Určitě na tyto vlastence vzpomeneme písní Kavčice, která je vlastně příběhem Josefa Dřevíkovského a Jana Hlaváče, kteří tuto akci organizovali. Je také vzpomínkou na generaci trampů – odbojářů, kteří bojovali proti fašismu a za naši vlast a svobodu položili oběť nejvyšší. Těmto hrdinům vzdáme hold.
Roman Horký – Kamelot a Věra Martinová – 30. 7., 19.00 hodin, louka pod Ketkovákem. A kdybyste tento koncert nestihli, můžete o den později, tedy 31. 7. zamířit na zámek Zátiší u Svatoslavi (sever okresu Třebíč), kde v krásném prostředí zámeckého nádvoří vystoupí Kamelot.
Autor a foto: pch
Buďte první kdo přidá komentář