Skleněné zastávky zabíjejí ročně tisíce ptáků. V Podyjí je chtějí bezpečnější

Podyjí zastávky
Instalace bezpečnostních prvků na zastávce v Konici

Pro člověka téměř neviditelné, pro ptáky ale svítivě modré. Nové UV samolepky od poloviny dubna varují opeřence před skleněnými okny na zástavkách v Konicích na území Národního parku Podyjí, úpravy se chystají i v dalších obcích na území národního parku. Ročně u nás na skleněných plochách umírají tisíce ptáků, informovala v tiskové zprávě Správa NP Podyjí.

V Podyjí budou bezpečnější zastávky pro ptáky

„V obcích jsme vytipovali nebezpečné zastávky a skleněné plochy. Nyní jednáme se samosprávami o jejich jednoduché úpravě, tak aby byly pro ptáky bezpečnější. První UV samolepky jsme už vylepili v Konicích u Znojma. Další se snad brzy objeví například na Hradišti, v Podmolí nebo v Mašovicích,“ říká zoolog Správy Národního parku Podyjí Zdeněk Mačát.

Ptáci se v průměru pohybují výrazně rychleji než savci. Drobní pěvci při přeletech létají rychlostí minimálně 30 km/h a to nepatří mezi nejlepší letce. „Někteří drobní opeřenci dokonce vyhledávají možnosti průletu úzkými prostory. Je to pro ně jakási forma hry. K takové zábavě mohla vybízet například i již upravená zastávka v Konicích,“ upozorňuje Mačát.

Skleněnou bariéru ptáci nevidí

Skleněné zastávky, jaké jsou například v Mašovicích, za kterými jsou navíc lákavé zelené plochy, ptáci vlastně téměř vůbec nevidí. „V době jejich výstavby a schvalování jsme si to dostatečně neuvědomili. Poučili jsem se. Nyní se snažíme situaci napravit,“ vysvětluje Mačát.

Na rozdíl od lidí mají ptáci oči umístěny po stranách hlavy a nejostřeji tedy vidí do stran. Nejvíce pozornosti za letu věnují prostoru kolem sebe a pod sebou – ne prostoru, který je před nimi. Ptáci nedovedou rozlišit co je skutečnost a co je její zrcadlový obraz. Do zrcadlové plochy tak ptáci zamíří záměrně v přesvědčení, že letí do bezpečí zeleně.

Zdroj a foto: Správa NP Podyjí

Související články

Přečtěte si  Dlouholetá práce ochranářů a dobrovolníků se vyplácí: po letech pálavského borytobraní už není skoro co vytrhávat

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*