Školák pomohl větší bezpečnosti pro ptáky. Na začátku byla mrtvá žluna

Díky správnému značení teď budou okna základní školy v Blansku bezpečnější pro ptáky.

Na začátku tohoto příběhu byla žluna, která se zabila nárazem do proskleného spojovacího krčku ZŠ Salmova v Blansku. Našel ji druhák a nadšený mladý ornitolog Josef Alexa.

Ve spolupráci s Jihomoravskou pobočkou ČSO se podařilo u pana ředitele Škvařila rychle domluvit řešení problému. “Došlo k zabezpečení spojovacího krčku samolepkami vylepenými maximálně deset centimetrů od sebe, aby ptáci včas zaznamenali, že je před nimi prosklená plocha,” informovali ornitologové.

Polepení proběhlo tento týden, za účasti ředitele školy a také aktivního školáka a jeho rodiny. “Pepík Alexa dal hlavní impuls k této akci tím, že mu nebyla lhostejná žluna nalezená pod prosklenou plochou. Je to potěšující příklad toho, jak žáci mohou přispět k tomu, aby jejich škola byla bezpečná i pro ptáky,” pochválili vzorné chováni ornitologové.

Neznačená skla zabíjejí ptáky

Na světě uhyne po srážce s čirou nebo zrcadlící výplní více než miliarda ptáků ročně. Skla a jim podobné materiály jsou tak jednou z nejčastějších příčin úhynu ptáků. V případě České republiky se odhady pohybují kolem jednoho milionu.

Ptáci se v průměru pohybují výrazně rychleji než savci. Drobní pěvci při přeletech létají rychlostí minimálně 30 kilometrů za hodinu, holubi běžně létají sedmdesátikilometrovou rychlostí a to nepatří mezi nejlepší letce.

Na rozdíl od lidí mají ptáci oči umístěny po stranách hlavy a nejostřeji tedy vidí do stran. “Nejvíce pozornosti za letu věnují prostoru kolem sebe a pod sebou – ne prostoru, který je před nimi. Výjimkou jsou sovy a ty se také velmi zřídka stávají obětí prosklených ploch,” uvádí odborníci z České společnosti ornitologické na svých stránkách.

Podle ornitologů ptáci nedovedou rozlišit, co je skutečnost a co je její zrcadlový obraz. Do zrcadlové plochy tak ptáci zamíří v přesvědčení, že letí do bezpečí zeleně coby na “strom” či z důvodu vyhnání “soka” vlastně záměrně.

Jeden dravec nestačí

Jedna silueta dravce na skleněné ploše je přitom podle odborníků překonaný a nefunkční způsob zabezpečení. “Nepohybující se silueta není pro ptáky reálnou hrozbou, jen pevným objektem, kolem kterého se snaží proletět,” upřesňují ornitologové.

Přečtěte si  Jako dílo mimozemšťanů. Na fotbalovém hřišti v Zakřanech se objevilo šestačtyřicet trojcípých hvězd 

Podstatný není tvar nebo velikost polepu, ale jejich vzdálenost. Nálepky musí být v takové vzdálenosti od sebe, aby pták “mezi nimi neproletěl”, jako ideální vzdálenost se uvádí 10 cm.

Zdroj a foto: ČSO

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*