Školu v Moravské Nové Vsi zničilo tornádo, teď se do ní vrací žáci

Opravená základní škola v Moravské Nové Vsi

Ničivé tornádo, které se loni prohnalo několika obcemi na jihu Moravy, poničilo i základní školu v Moravské Nové Vsi. Podařilo se ji opravit a od letošního prvního září se sem mohou vrátit děti.

Extrémní bouře provázená krupobitím a tornádem zasáhla 24. června 2021 několik obcí mezi Břeclaví a Hodonínem. Poničeno bylo přes tisíc staveb, vozidla i infrastruktura. Zemřelo šest lidí a další stovky byly zraněny. Celkové škody se vyšplhaly na patnáct miliard.

Jednou z nejvíce zasažených obcí byla Moravská Nová Ves, kde tornádo poničilo téměř vše, včetně obou budov základní školy. Po roce se ji podařilo kompletně zrekonstruovat. Pomohly k tomu i dary soukromých společností. Například firma Saint-Gobain poskytla zdarma materiály na opravu i technické poradenství.

Budova prvního stupně přišla během tornáda o celou střechu včetně krovu. Nenávratně poškozen byl také strop, který musel být nahrazen novým, a interiér, do nějž postupně zatékalo. „Součástí generální rekonstrukce byly také nové rozvody, oprava fasády při zateplovací systém, který by nám měl pomoci ušetřit na energiích,” uvedl Marek Košut, starosta Moravské Nové Vsi, s tím, že celkové náklady dosáhly zhruba 24 milionů korun.

Druhou budovu oprava ještě čeká

Modernější budovu druhého stupně rekonstrukce ještě čeká, její stav ale nebyl po tragédii tak kritický. I proto mohla sloužit nějakou dobu části žáků prvního stupně. Další během loňského školního roku dojížděli do základních škol v Břeclavi a Dolních Bojanovicích. „Jsme rádi, že nyní můžeme školu znovu provozovat v plné kapacitě,” sdělila ředitelka školy Hana Grossmannová.

Základní škola v Moravské Nové Vsi funguje od roku 1930, kdy byla založena pod názvem Měšťanská škola Tomáše Garriguea Masaryka. Devět tříd zde navštěvují děti místní i z okolních vsí.

Tornádo, které udeřilo vloni v červnu, prošlo úsekem dlouhým 26 kilometrů a širokým zhruba půl kilometru. Mezi nejvíce zasažené oblasti patřily kromě Moravské Nové Vsi také Mikulčice, Hrušky, Lužice a hodonínské čtvrti Bažantice a Pánov. Na Fujitově stupnici dosáhlo tornádo stupně F4, tedy druhého nejsilnějšího. V Evropě se jednalo o tornádo s největším počtem obětí od roku 2001.

Přečtěte si  Vodohospodáři obnoví vodní nádrž Gramanec u Ostrožské nové Vsi. Zadrží vodu pro případ sucha

Zdroj a foto: městys Moravská Nová Ves, Saint-Gobain

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*