Šlapanice získají nové centrum. Podívejte se, jak bude vypadat

Vizualizace nové podoby centra Šlapanic

Šlapanice projdou velkou změnou. Zdejší centrum čeká proměna, která bude rozhodně poznat. Město představilo vítězný návrh.

Urbanisticko-architektonická soutěž Cukrovar – nové centrum Šlapanic zná svého vítěze. Hodnoticí komisi nejvíce zaujal návrh ateliéru re:architekti, jehož architekti nyní začnou pracovat na územní studii a projektové dokumentaci na přestavbu Sýpky.

Budoucí nové centrum města se bude nacházet na území bývalého Cukrovaru a v jeho okolí. Součástí vítězného návrhu bude například více parkovacích míst, městský park s biotopem i kryté víceúčelové hřiště. Sýpka se pak promění ve společenské centrum s velkým sálem, restaurací a minipivovarem. Veřejného využití se dočká rovněž historická budova cukrovaru. Podle architektů by se místo mělo stát neformální společenskou institucí nabízející prostory pro dílny, kavárnu nebo umělecké ateliéry.

Významným prvkem plánu bude také zmíněný park, jehož součástí bude i přírodní jezírko. „Nový park využívá své polohy, zpřístupňuje břehy Říčky a nabízí rovinaté louky, ohraničené vzrostlými stromy se stínem pod nimi. Navazuje na městský koncept parku procházejícího podél Říčky celým městem,“ uvedli architekti v popisu konceptu.

Netradiční náměstí bez asfaltu a dláždění

Vzhledem k tomu, že se bude jednat o nové centrum Šlapanic, nechybí v projektu ani Nové náměstí. „Oproti stávajícím, spíše stísněným náměstím je plošně výrazně velkorysejší. Je určeno pro větší společenské akce, ale i příjemné k prostému pobývání. Ve Šlapanicích je relativně málo rovinatých míst a Nové náměstí, potažmo prostor areálu je jedním z nich,“ přiblížili svou vizi architekti.

Na rozdíl od klasických náměstí rovněž nebude vydlážděné ani vyasfaltované a dominovat mu bude plocha provedená z mechanicky zpevněného kameniva, případně mlátové povrchy. Podle autorů návrhu tak bude prostor méně formální a vhodný například pro živou městskou kulturu a jiné akce.

Zdroj a foto: město Šlapanice, re:architekti

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*