Slavné i méně známé ilustrace Ondřeje Sekory ode dneška vystavuje Moravské zemské muzeum

Ondřej Sekora a Ferda mravenec
Ondřej Sekora se svou nejznámější kreslenou postavičkou – Ferdou mravencem

Moravské zemské muzeum dnes otevírá výstavu věnovanou Ondřeji Sekorovi. Představí originály ilustrací ze slavných i méně známých knih královopolského rodáka. Návštěvníci si Sekorovy ilustrace budou moci prohlédnout v Dietrichsteinském paláci na brněnském Zelném trhu do 30. června příštího roku.

Základ výstavy s názvem Ondřej Sekora: Mravenčí a jiné práce tvoří vlastní fond muzea doplněný výpůjčkami z jiných institucí. Na výstavě se představí Sekorovy ilustrace, novinové kresby a karikatury, soukromá malířská tvorba nebo loutky vytvořené podle Sekorových návrhů. Muzeum plánuje vydání obsáhlé monografie věnované výtvarníkovi.

Výstava oslavuje 120 let od narození ilustrátora

“Letos jsme si připomínali 120 let od narození Ondřeje Sekory, bezesporu jednoho z nejvýznamnějších autorů dětské literatury. Výstava je naší gratulací a zároveň i poděkování dědicům, od kterých jsme měli možnost část jeho pozůstalosti získat do našich sbírek,” řekl generální ředitel Moravského zemského muzea Jiří Mitáček.

“Výstava přinese velké části návštěvníků nostalgické vzpomínky na dětství a zároveň možná i nové informace. I když je Sekora známý, jeho tvorba stále ještě nabízí prostor pro objevování. Výstava představuje pestrost Sekorovy tvorby, je v ní například i jeho entomologická sbírka nebo loutky, které navrhl,” uvedl kurátor výstavy Tomáš Prokůpek.

Otevírací doba Dietrichsteinského paláce se mění

Moravské zemské muzeum mění otevírací dobu Dietrichsteinského paláce, v úterý se pro návštěvníky zavře místo v 15:00 už ve 14:00, o víkendu místo v 18:00 už v 17:00. “Naopak v sobotu bylo vždy otevřeno až od 13:00, nyní ale otevíráme už v 10:00. Zelný trh v sobotu žije, a proto jsme chtěli mít otevřeno i dopoledne,” řekla tisková mluvčí Barbora Javorová.

Ondřej Sekora se narodil roku 1899 v Králově Poli, které je dnes součástí Brna. Navštěvoval právnickou fakultu, ale studia nedokončil a nastoupil do brněnských Lidových novin. Jako zahraniční dopisovatel se pohyboval dlouhou dobu v Paříži, kde jej kromě výtvarného umění okouzlilo také ragby. V Lidových novinách měl Sekora na starosti sportovní rubriku, kreslený humor a dětský koutek, pro který vymýšlel obrázkové seriály. Tam se také v roce 1933 zrodil jeho nejslavnější hrdina Ferda Mravenec. Za druhé světové války dostal v novinách výpověď a skončil v pracovních táborech. Po válce se vrátil k tvorbě dětských knih, zemřel v roce 1967.

Přečtěte si  Výstava i instalace památeční lavičky připomenou v Přerově nedožité 80. narozeniny zpěváka Pavla Nováka

Zdroj: ČTK, foto: Čítárny

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*