V pořadí osmnácté pokračování Slováckých slavností vína a otevřených památek se konalo v sobotu 11. a v neděli 12. září v Uherském Hradišti. Po loňské koronavirové pauze město opět zaplnili krojovaní ve slavnostním průvodu, představily se desítky vinařů, folklorních souborů a skupin, hudebních a tanečních těles i jarmarečníků a řemeslníků. Své brány otevřela také většina památek města, včetně těch, které jsou v průběhu roku běžně uzavřeny.
Výjimečné bylo už páteční večerní slavnostní zahájení celých slavností, protože bylo spojeno s Národním zahájením Dnů evropského dědictví a s vyhlášením nových Nositelů tradice lidových řemesel, kterým titul uděluje ministr kultury. Po oficiálním úvodu zahájily slavnosti prvním folklorním tanečně-hudebním pořadem, a to Ondrášovským putováním Vojenského uměleckého souboru Ondráš.
Žádný z předchozích ročníků se neobešel bez slavnostního průvodu krojovaných z okolních měst a obcí. Také letos se asi 70 měst a obcí představilo v průvodu „Slavnosti s radostí“, který po dobu takřka 2 hodin a v počtu nejméně 2800 krojovaných protínal celé město a stal se jedním z největších diváckých taháků celého víkendu. Velkému zájmu návštěvníků Slováckých slavností vína a otevřených památek se obvykle těší také Hradišťský jarmark. Po oba dny víkendu se návštěvníci mohli setkat s nabídkou desítek výrobců a prodejců reprezentujících svá řemesla.
Návštěvníci obdivovali dětské a folklorní soubory a také přehlídku krojů
Divácky mimořádně atraktivními byly zejména pořady s domácími soubory či dětskými interprety, jako byl pořad dětských souborů a muzik Naši nejmenší – Okolo Hradišťa nebo medailony hradišťských souborů To nejlepší z Uherského Hradiště. Vysoce atraktivní a hojně navštívené však byly také prezentace jednotlivých mikroregionů (Bílé Karpaty, Staroměstsko, Buchlov, Východní Slovácko, Ostrožsko – Veselsko, Dolní Poolšaví, Za Moravú), kde se se svými pořady představila řada folklorních souborů a cimbálových muzik.
Každoročně velmi populární nedělní etnografický program o krojích a zvycích také letos přilákal diváky na Kolejní nádvoří bývalé jezuitské koleje. Letos se krojová přehlídka s názvem V Hradišti zvóniujú, všeci sa strójijú zaměřila na kroje přelomových okamžiků života.
Po celý víkend 11. – 12. září rezonovalo Uherským Hradištěm letošní heslo Dnů evropského dědictví Památky pro všechny, které se Hradiště snažilo naplnit otevřením celkem 23 objektů. S tradičně velkým zájmem návštěvníků se setkaly prohlídky s průvodcem O historii města. V neděli se historické objekty a prostory naplnily kulturou. V prostorách historických památek koncertoval Hradišťan a Jiří Pavlica, klezmerová Capella, smíšený komorní sbor Canticum Camerale či barokní soubor Delizie Musicali se sopranistkou Lucií Rozsnyó.
Obavy pořadatelů o dodržování protiepidemických opatření se naštěstí nenaplnily
„Letošní Slovácké slavnosti vína a otevřených památek byly výjimečné. Chci poděkovat všem, kteří se na nich jakkoliv podíleli, protože právě jejich přičiněním se slavnosti vůbec mohly v této složité době konat. Příprava byla stoprocentní, stejně jako spontánní reakce všech zúčastněných, proto slavnosti protiepidemickými opatřeními, které bylo nutné dodržet, nijak neutrpěly a já děkuji lidem, že to pochopili. Díky patří samozřejmě také všem zúčastněným, obcím a jejich starostům, vystupujícím souborům i jednotlivcům, a samozřejmě také všem organizátorům a majitelům památek za jejich mimořádný a obdivuhodný přístup,“ řekl o uplynulém víkendu starosta města Uherské Hradiště Stanislav Blaha.
„Slavnosti se připravovaly takzvaně „do plných“ a podle motta Slavnosti s radostí, ale přiznám se, že jsme byli trochu nervózní, jestli ta opatření, která jsou v rámci slavností, lidé přijmou a jestli je přijmou bezkonfliktně, s úsměvem. A jsem velmi rád, že se to potvrdilo. Lidé pochopili, že je mimořádná doba a slavnosti proběhly v plné parádě. Vyšlo nám počasí a lidé se bavili. Ty úsměvy za to stály,“ zhodnotil akci ředitel Klubu kultury Uherské Hradiště Antonín Mach.
Autor: red Zdroj a foto: Město Uherské Hradiště
Buďte první kdo přidá komentář