Slovenská prezidentka Čaputová zavítá na Moravu u příležitosti 100. výročí československé ústavy

Zuzana Čaputova

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v úterý poprvé ve funkci hlavy státu navštíví Brno. Na Nové radnici ji přijme primátorka Brna Markéta Vaňková, poté se Čaputová zúčastní slavnostního shromáždění ke 100. výročí přijetí Ústavy Československé republiky. Shromáždění pořádá Ústavní soud ve svém sídle, o návštěvě Čaputové informovala mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.

Prezident ČR Miloš Zeman se z účasti omluvil, podle informací od organizátorů nepřijedou ani premiér Andrej Babiš ani ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Na shromáždění by měli naopak dorazit nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, vedení Ústavního a Nejvyššího správního soudu, ombudsman Stanislav Křeček, představitelé samosprávy, akademické obce i emeritní ústavní soudci.

Československá ústava byla na svou dobu velice pokroková

Československá ústava byla schválena na dvoudenní schůzi Národního shromáždění v únoru 1920, a to jednomyslně. Proklamovala jednotu československého národa, republikánskou formu státního zřízení, svrchovanost lidu, princip demokratického státu a princip nedělitelnosti státního území.

“V páté hlavě ústavy byl zařazen obsáhlý katalog občanských práv, svobod a povinností, který deklaroval rovnost všech občanů a povolání, a na svoji dobu byl skutečně moderní a pokrokový,” uvedl v tiskové zprávě generální sekretář soudu Vlastimil Göttinger.

Ústava obsahovala i uvozovací zákon, který ji označil za normu nejvyšší právní síly a zrušil veškeré zákony odporující ústavě. Zároveň byly vymezeny pravomoci a složení československého Ústavního soudu, na jehož tradici navazuje ten český.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová byla na první oficiální návštěvě České republiky krátce po svém zvolení do funkce loni v červnu, kdy navštívila Čechy. Zahájila ji na Pražském hradě, kde ji uvítal s vojenskými poctami prezident Zeman. Od té doby navštívila ČR ještě dvakrát. Na Moravě doposud ještě oficiálně nebyla.

Autor: red Zdroj: ČTK Foto: Facebook Zuzana Čaputová

Související články

Přečtěte si  Od roku 1997 ušili celou Sluneční soustavu. Nejvíc jde na dračku Země

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*