Smutná zpráva: zemřela Jitka Šuranská. Držitelce významných hudebních ocenění bylo 41 let

Moravská hudebnice Jitka Šuranská (na fotce s Jiřím Plockem, se kterým dříve úzce spolupracovala)

Státní svátek 28. října poznamenala jedna velmi smutná zpráva. Opustila nás moravská zpěvačka a houslistka Jitka Šuranská. Talentované hudebnici, která za své umění obdržela významná ocenění, bylo pouhých 41 let.

Folklór, world music i klasika

Jitka Šuranská byla výjimečně nadaná, všestranná hudebnice. Žánrově se pohybovala od moravského folklóru přes folk a world music po vážnou hudbu. S houslemi začínala v Uherském Hradišti, vystudovala brněnskou konzervatoř. Zprvu účinkovala v Cimbálové muzice Stanislava Gabriela. V roce 2004 začala úzce spolupracovat s moravským hudebníkem Jiřím Plockem. Mezi další hudební spolupráce patří projekt s PaCoRa trio s názvem “MDŽ” (Muzikantky, Dámy, Ženy). V průběhu let vystupovala sólově i v hudebním kolektivu pod názvem Jitka Šuranská Trio (s Martinem Krajíčkem a Marianem Friedlem). Jako členka Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně zůstávala věrná vážné hudbě.

Andělská Jitka Šuranská

Za album Písňobraní, které nahrála s Jiřím Plockem, získala v roce 2005 svou první cenu Anděl. Podruhé toto ocenění obdržela roku 2013 za své debutové sólové album Nězachoď slunečko“.

S vlastní kapelou Jitka Šuranská trio ještě stihla vydat první album Divé husy (2016) a podílet se na projektu Beránci a vlci (2017). Další tvorba už temperamentní moravské hudebnici nebyla dopřána. V den státního svátku 28. října zemřela.

Zdroj a foto: jitkasuranska.cz

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*