Soud zrušil povolení pro obchvat Frýdku-Místku, těsně před dokončením. Děti Země uspěly

Téměř dokončený obchvat Frýdku-Místku

Nejvyšší správní soud rozhodl, že stavební povolení pro obchvat Frýdku-Místku z roku 2017 není pravomocné. Došlo tak k nečekané komplikaci nedlouho před plánovaným otevřením významné dopravní stavby. Se stížností uspěl spolek Děti Země.

Soudci v rozsudku uvedli, že zamítnutí rozkladu proti stavebnímu povolení ministerstvem dopravy se ruší, stejně jako pozdější zamítavý rozsudek Krajského soudu v Ostravě. Ministerstvo se musí rozkladem zabývat znovu.

První etapa obchvatu Frýdku-Místku, který bude součástí dálnice D48, je přitom těsně před dokončením. Otevření provozu mělo proběhnout už letos v červnu. U druhé etapy se hovořilo o konci léta.

Zatím není zřejmé, jaký bude praktický dopad rozhodnutí na již rozestavěný obchvat. Mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová uvedla, že rozsudek zatím nemají silničáři k dispozici a vyjádří se po jeho prostudování. Ve podobně reagoval i mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Spolek ekologických aktivistů Děti Země úspěšně namítl, že rozhodnutí Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje z roku 2006 je nezákonné, protože závazně nestanoví konkrétní délku zkušebního provozu pro měření hluku a že musí nastat nejpozději do tří let od zahájení provozu obchvatu.

Chybí stanovisko hygieny

Děti Země požadovaly, aby tato podmínka byla do závazného stanoviska doplněna. Ministerstvo zdravotnictví však bez doplnění stanovisko hygieniků schválilo. Stanovisko správní soud označil jako nezákonné, protože ministerstvo svůj zamítavý postoj k doplnění řádně neodůvodnilo.

Obchvat Frýdku-Místku je 8,5 kilometru dlouhá dálniční stavba, která odvádí přes jižní část města tranzitní dopravu z dálnice D48. Náklady na stavbu jsou zhruba čtyři miliardy korun. První etapa se začala stavět již v roce 2018.

Mapa obchvatu Frýdku-Místku

Zdroj: ŘSD, NSS, foto: ŘSD

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*