Soud zrušil zákaz vstupu do restaurací bez očkování. Stát nesmí nutit do toho, co je dobrovolné

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek

Nejvyšší správní soud dnes zrušil podmínku očkování proti Covidu či prodělání nemoci pro vstup do restaurací a ubytování v hotelech. Podle soudců nesmí stát nutit lidi do toho, co ponechal jako dobrovolné. Vláda má sedm dní na reakci.

Z rozhodnutí soudu vyplývá zrušení povinnosti prokazovat očkování proti Covidu či prodělání nemoci před vstupem do restaurací, klubů či heren a při ubytování v hotelech. Zásah soudu má časový odklad sedm dní. Poté budou moci využívat tato zařízení všichni lidé, kteří nevykazují příznaky onemocnění. Lhůta byla stanovena, aby měla vláda čas zareagovat.

Soudci argumentovali tím, že cílem opatření nemůže být nepřímé donucení občanů k očkování. “Tím by se totiž z dobrovolného očkování stalo prostřednictvím mimořádného opatření očkování povinné, neboť osobám neočkovaným by nezbývalo nic jiného než se nechat naočkovat, pokud by chtěli běžně žít,“ vysvětlil předseda soudního senátu Petr Mikeš.

Vláda oznámí budoucí kroky

Vláda bude o následných krocích teprve jednat. Rozhodnutí soudu se také časově kryje s aktuálním projednáváním novely pandemického zákona. Zároveň došlo v posledních dnech k prudkému nárůstu evidovaných nakažených.

Podle Mikeše Nejvyšší správní soud chápe aktuální pandemickou situaci, musí ale chránit zákonnost. “Situace je nedobrá, zvládání průběhu epidemie není v rukou moci soudní, ale výkonné, my jen zkoumáme zákonnost opatření. Chtěli jsme dát ministerstvu zdravotnictví prostor, aby na situaci mohlo reagovat,” uvedl Mikeš.

Rozhodnutí soudu se týká restaurací, klubů či heren a ubytování v hotelích. Nevztahuje se obchodní provozovny, obchodní centra, kadeřnictví nebo bazény, jejichž provoz může nadále ministerstvo zdravotnictví regulovat.

Zdroj: Nejvyšší správní soud, Úřad vlády ČR, foto: Ministerstvo zdravotnictví

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*