Ostrava bude mít koncertní halu světového formátu od Stevena Holla

Vizualizace ostravské koncertní haly

Americké studio architekta Stevena Holla z New Yorku vyhrálo architektonickou soutěž na podobu nové koncertní haly v Ostravě. Náklady na stavbu, která vznikne u Domu kultury města Ostravy, jsou odhadovány na 1,5 miliardy korun bez DPH. S vítězem bude na podzim uzavřena smlouva na zpracování projektové dokumentace, řekl dnes novinářům primátor Tomáš Macura.

Stavět se má začít v roce 2022, dokončena má být hala o dva roky později. Ze sedmi členů poroty vítězný návrh podpořilo šest. “Pro Ostravu je skvělou zprávou, že autorem návrhu je právě studio Steven Holl Architects plus Architecture Acts, které má na svém kontě řadu realizací špičkové světové úrovně. Právě americkému studiu se nejlépe podařilo propojit stávající kulturní dům s novou koncertní halou,” uvedl Macura.

Hala představuje pouzdro hudebního nástroje. “Je to konstrukce, která je vynesena z té zadní části od parku přes původní objekt do části přední. Velmi výrazně se tam pracuje s ocelí a prosklením, a to především v přední části, která přímo velmi dobře komunikuje s ulicí 28. října,” řekla náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová. Dodala, že zvenčí bude možné pozorovat pohyb v budově. Stejný koncept je i na opačné straně objektu.

Interiér plánované ostravské koncertní haly
Pohled z ulice 28. října

Výstavbu haly by mělo na základě uzavřeného memoranda hradit město spolu s krajem a státem. Ostrava na stavbu šetří ve speciálním fondu, kde má zhruba čtvrt miliardy korun.

Proč jsme vybrali právě tento návrh? Byl prostě nejlepší. Je to úžasné architektonické dílo, které velmi dobře zvažuje vztah staré budovy s novou, vztah mezi mezi městem Ostravou a parkem za stávajícím objektem. Věřím, že vítězný projekt bude i emblematickým dílem pro Ostravu, které ji tak oživí,” uvedl předseda poroty a architekt Krzysztof Ingarden.

Architektonickou soutěž na stavbu koncertní haly, která byla největší v historii Ostravy, město vyhlásilo loni v srpnu. Nejprve přímo oslovilo tři světově uznávaná studia, konkrétně právě tým amerického architekta Holla, polské Konior Studio a dánský ateliér Henning Larsen Architects. Později z dalších 31 zájemců odborná porota vybrala na základě referencí a zaslaných portfolií další tři studia: Architecture Studio z Francie, německé Nieto Sobejano Arquitectos a nizozemské Van Dongen – Koschuch Architects and Planners.

Přečtěte si  Odešel Stanislav Kratochvíl, zakladatel oddělení klinické psychologie v Psychiatrické léčebně v Kroměříži

Steven Holl (* 9. prosince 1947) je americký architekt. Jeho stavby odráží jeho fascinaci vědeckými fenomény a hrou se světlem. Steven Holl studoval na Washingtonské univerzitě v Římě a na Architectural Association v Londýně (1976). Kariéru začal v Kalifornii a v roce 1976 otevřel vlastní kancelář v New Yorku. Vyučoval na Washingtonské univerzitě, na syrakuské univerzitě a od roku 1981 působí na Kolumbijské univerzitě.

Architekt Steven Holl a ukázky jeho staveb

Autor: red Zdoj: ČTK, wikipedie Foto: wikipedie, stevenholl.com, Magistrát města Ostravy

Doporučujeme


3 Comments

  1. Kdysi se hovořilo o koncertní síni ve tvaru černé kostky, nemýlím -li se. Měla stát někde na ploše naproti kulturního domu. S léty vše vyšumnělo do ztracena jako mnoho dalších slibů (lanovka,rekonstrukce Langmannovy vily-měla započít koncem roku 2018),takže bych byla ráda, kdyby tento projekt nedopadl.Stavba mi připomíná řopíky a bunkry na Opavsku a Hlučínsku.

    • Černá kostka má být krajská vědecká knihovna, projekt byl někdy začátkem roku obnoven novým vedením kraje. Místo lanovky budou zatím jezdil dvoupatrové autobusy. 🙂

  2. To už je kolorit metropolí i malých vesnic na Moravě. Např. o Brně se říká, že je “město maket”, pořád se něco projektuje dokola opakovaně (aby si spřátelení architekti a projektanti aspoň něco vydělali), ale realizace bývají v nedohlednu. Každá, zpravidla z centra řízená (jinak by se jen obtížně dostala k moci), obecní “reprezentace” jen mění priority, ale na realizaci musí počkat, až odpadnou nějaké drobky z hodovních stolů v Praze.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*