Specialisté obnovují síť olomouckého magistrátu. Město po útoku zažilo vlnu solidarity

Ilustrační foto

Situace olomouckého magistrátu po masivním kybernetickém útoku z 6. dubna se díky intenzivní práci specialistů i pomoci zvenčí výrazně zlepšuje. Odborníci obnovili sít a kritické části infrastruktury a postupně zapojují jednotlivé počítače. V příštím týdnu začne zkušební provoz řady agend. Magistrát spolupracuje s policií na vyšetřování okolností útoku, informovalo vedení města.

“Po víkendu by měla být v síti znovu zapojena většina počítačů. Od začátku příštího týdne bude postupně spouštěn zkušební provoz informačních systému pro jednotlivé agendy,” uvedl Michal Folta z olomouckého komunikačního oddělení.

Týká se to například agendy občanských průkazů, cestovních dokladů či řidičských průkazů. IT odborníci ale upozorňují, že v prvních dnech příštího týdne půjde o zkušební provoz, který mohou provázet technické komplikace. “Příslušné odbory magistrátu proto prosí občany o trpělivost a o zvážení, zda mohou vyřízení svých potřeb odložit na později,” doplnil Folta.

Policie hledá původce útoku

Město již jednalo jak s Ministerstvem vnitra, tak s Policií ČR a s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost ohledně vyšetřování okolností útoku. Podle předběžného závěru specialistů útočník zneužil technickou zranitelnost jednoho prvku informačního systému magistrátu.

“Podstatné je také zjištění, že z datové sítě neunikla žádná agendová data. Na všechna zjištění reagují IT specialisté přijetím příslušných technických a organizačních bezpečnostních opatření pro opětovné zprovoznění magistrátní datové sítě,” informoval Folta.

Na řešení potíží se kromě magistrátních IT odborníků podílejí specialisté z několika odborných firem. “Městu velmi ochotně pomáhaly i další subjekty, například Městské policii Olomouc zapůjčilo jeden server město Přerov a značnou pomoc poskytly například také jednotky hasičů, Krajský úřad nebo Dopravní podnik města Olomouce. Za všechny tyto projevy solidarity město děkuje,” dodal mluvčí.

Zdroj: město Olomouc, foto: Pixabay

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*