Spor o Květnou zahradu v Kroměříži: Arcibiskupství podá ústavní stížnost

Kroměříž květná zahrada
Květná zahrada je s celým kroměřížským zámeckým komplexem součástí seznamu chráněných památek UNESCO.

Arcibiskupství olomoucké se obrátí na Ústavní soud kvůli sporu o Květnou zahradu. Církev se o památku UNESCO, která je součástí komplexu kroměřížského zámku, dlouhodobě přes se státem. Nejvyšší soud loni v prosinci rozhodl, že zahrada zůstane majetkem státu, na rozdíl od zbytku areálu, který církvi připadl v rámci restitucí v roce 2015.

„Rozhodli jsme se, že využijeme ještě další krok, což je ústavní stížnost. Materiál pro ni se připravuje,“ sdělil veřejnoprávní České televizi mluvčí arcibiskupství Jiří Gračka.

Spor nekončí

Arcibiskupství v dřívější žalobě argumentovalo faktem, že Květná zahrada tvoří funkční celek s kroměřížským zámkem a Podzámeckou zahradou. Církvi byly vráceny v rámci majetkového vyrovnání se státem před šesti lety. Podle rozsudku Nejvyššího soudu však může Květná zahrada fungovat samostatně.

Spor je o to závažnější, že celý komplex kroměřížského zámku s oběma zahradami, přezdívanými “perly Moravy”, figuruje na seznamu světového dědictví UNESCO. Arcibiskupství už dříve uvedlo, že se jedná o jeden z důležitých argumentů pro funkční jednotu. Zahrady a zámek navíc v minulosti mívaly vždy stejného vlastníka – po staletí církev, v moderní době stát.

Perly Moravy zůstávají rozdělené

Klíčovým argumentem pro nepřiznání návratu Květné zahrady do vlastnictví církve byla podle Nejvyššího soudu přítomnost novostaveb, které vznikly v době, kdy církev zahradu nevlastnila. Podle Národního památkového ústavu je nelze vyčlenit, a podle zákona o restitucích je tedy nelze ani vydat.

V jedné ze dvou perel Moravy skončily před šesti lety práce za 230 milionů korun spolufinancované evropskými penězi. Díky nim se její část vrátila do své podoby ze 17. století, kdy ji vybudoval olomoucký biskup Karel z Lichtenětejna-Kastelkornu.

Nová asociace hájí zájmy nestátních památek

V úterý 26. ledna došlo ke vzniku Asociace nestátních otevřených památek, která bude sloužit jako platforma pro společné prosazování zájmů nestátních vlastníků památek otevřených veřejnosti z celé republiky. Do sdružení se připojilo i Arcibiskupství olomoucké. K podpisu zakládací listiny došlo právě na Arcibiskupském zámku v Kroměříži.

Podle zakladatelů asociace zastupuje nestátní památkové turistické cíle, které jsou otevřené návštěvníkům a tuto veřejnou službu zpřístupnění národního kulturního dědictví hradí převážně z nestátních zdrojů. Jde o zákonem chráněné památky, které jsou existenčně závislé na příjmech z cestovního ruchu a ve svých regionech představují klíčové turistické cíle, přesto z pohledu státní podpory zůstávají zcela opomíjeny.

Slavnostního podpisu v Kroměříži se vedle jmenovaných zúčastnil také starosta města Brandýs nad Labem-Stará Boleslav Vlastimil Picek, rodinný správce zámku Karlova Koruna a hradu Kost Francesco Kinský dal Borgo, ředitel hradu Svojanov a vlastník zámku Poláky Miloš Dempír a také Petr Lukas – zakladatel projektu Objevuj památky.

„Od začátku se snažíme sdružovat a mediálně podporovat výhradně nestátní kulturní a technické památky, abychom tak postupně dopomohli k nastavení mediální rovnováhy v dosud ne zcela přiměřené a převažující prezentaci nejpopulárnějších státních památek,” uvedl Petr Lukas.

“Za tři roky se k naší snaze připojilo více než sto památek soukromých, obecních, městských, krajských i církevních, a další se hlásí. Vznik Asociace nestátních otevřených památek v součinnosti s ‚Objevuj památky‘ vnímám jako přirozenou etapu rozvoje našeho projektu,” dodal zakladatel projektu Objevuj památky.

Autor: pjk, zdroj: Arcibiskupství olomoucké, foto: Wikimedia Commons

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*