Spor s poštou nabírá obrátky, Jihlava napsala vládě

Jihlava se dostala do sporu s Českou poštou kvůli plánovanému uzavírání několika poboček ve městě. Zastupitelstvo už dříve záměr odsoudilo, podpořilo také petici žádající zachování stávajícího stavu pobočkové sítě. Kritiku vedení města otisklo do otevřeného dopisu adresovaného vládě.

O sporu Jihlavy s Českou poštou jsme naposledy psali v tomto článku.

Česká pošta na začátku června oznámila, že plánuje s koncem letošního října sloučit a uzavřít pobočky na sídlištích Březinova a S. K. Neumanna a rovněž na ulici Erbenova a přesunout je do nového obchodního centra. Pobočky má se začátkem letošního listopadu nahradit jedna pobočka „nové generace“, která podle slov zástupců pošty odbaví zákazníky ze zmíněných zrušených míst. “Ta bude umístěna na periferii města v novém obchodním centru Aventin, zcela mimo pěší dostupnost a velmi problematickou dostupnost z pohledu MHD, pouhých šest spojů denně,” upozorňuje v dopisu vedení Jihlavy.

Zástupci České pošty představili na základě negativních ohlasů od občanů i zastupitelů města změny záměru, v rámci kterých je přislíbeno, že na sídlištích bude zřízena pobočka takzvané Pošty Partner tedy místo, kde provozuje poštovní služby jiný subjekt. Pošta ale dle svých slov zatím nemá tyto partnery smluvně zajištěny.

Zastupitelé už dříve jednohlasně schválili návrh usnesení, ve kterém zásadně nesouhlasí s plánovanou změnou sítě poboček. Usnesení obsahuje také žádost o přehodnocení uzavření některých poboček, výzvu k zachování aktuální dostupnosti služeb v Jihlavě, žádost o předložení podrobného plánu uvažovaných změn a žádost o zkvalitnění stávajících služeb. Společně s tímto návrhem zastupitelé také stvrdili podporu petice za zachování poboček, kterou sepsali sami obyvatelé postižených oblastí.

K jednání zastupitelů byli přizváni i zástupci České pošty, kteří měli možnost plánované změny obhájit. Na úvod jim byl předložen analytický materiál aktuální dostupnosti služeb a budoucí dostupnosti po vykonání plánovaných změn.

Zhorší se dostupnost pro polovinu Jihlavy

Podle zástupců Jihlavy v současné době stávající síť schopná v pěší vzdálenosti do 15 minut pokrýt zhruba 45 tisíc obyvatel města. “Nová úprava dle tohoto materiálu znamená zhoršení dostupnosti služeb pro polovinu obyvatel města, což je zcela v rozporu s trvale udržitelným principem budování města,” kritizují autoři dopisu.

Přečtěte si  Spory památkářů o rekonstrukci historického domu v Jihlavě skončí u Krajského úřadu

Vládu a vedení České pošty proto vyzvali k projednání požadavků města. Vyzvali také k uvedení informace, které orgány se budou dopisem zabývat, i termínu, kdy bude zaslána odpověď.

Zdroj: město Jihlava

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*