Jihlava vs. Česká pošta: Město protestuje proti zavírání poboček, chce vysvětlení

Manažeři České pošty oznámili svůj záměr slučovat a uzavírat některé svoje pobočky v Jihlavě. Vedení města se připravované kroky nelíbí, požaduje důkladné vysvětlení. Obává se ještě horší dostupnosti poštovních služeb.

Pro většinu radních města jsou záměry České pošty se slučováním a uzavíráním poboček novinkou, se kterou se špatně smiřují. „Je pro mne nepřijatelné, aby se uzavíraly služby v lokalitách, které jsou centrem pro až desítky tisíc lidí,“ uvedl náměstek jihlavské primátorky Vít Zeman. Tato centra jako Erbenova nebo Březinky musí podle Zemana naopak nabídnout daleko více služeb pro své obyvatele. „Je nemyslitelné, abychom jako vedení Jihlavy prosazovali zahušťování města a na druhé straně nám stát a jeho státní podnik překládal důležité veřejné služby daleko za město,” dodal kriticky náměstek.

„Informace je pro mne zcela nová a velmi překvapivá. Očekával bych, že takto důležité zásahy do dostupnosti služeb státního podniku pro občany Jihlavy budou kvalitně a s mnohem větším předstihem komunikovány se zástupci samosprávy,“ myslí si radní David Beke. „Z doposud zveřejněných materiálů tomu rozumím tak, že je zde snaha o vymístění veřejné služby z veřejného prostoru města do soukromého prostoru za městem, což je zcela v rozporu s aktuální strategií poskytovatelů komerčních služeb, kteří chtějí naopak dostat své služby až do domu.“

K připravovaným krokům se kriticky staví i radní Libor Kuchyňa. Podle jeho slov by mělo mít padesát tisíc lidí z Jihlavy veřejné poštovní služby ve spádové vzdálenosti. “Nenecháme z obyvatel Jihlavy dělat pokusné králíky restrukturalizace České pošty,” sdělil ostře Kuchyňa.

Jihlavská primátorka Karolína Koubová už jednala s manažery České pošty. „Jsme dlouhodobě nespokojeni s kvalitou služeb České pošty a nechceme podporovat nekvalitní službu. Budeme apelovat na podnik, aby nekomerční veřejné poštovní služby pro veřejnost zachoval a pokud možno rozšiřoval v dostupných vzdálenostech,” uvedla po jednání s tím, že vedení města ale v tuto chvíli nechce vstupovat do mediální války s poštou.

Koubová také s manažery České pošty řešila funkčnost hlavní pošty na Masarykově náměstí. Apelovala na zlepšení a zrychlení jejích služeb. Byla ubezpečena, že dojde ke změně poštovních směrovacích čísel a tím k výrazné úlevě od množství písemností a balíků na hlavní poště v centru, čímž by se zdejší služby měly zrychlit a zkvalitnit.    

Přečtěte si  Nová podoba rekreační zóny na Hradišti ve Znojmě byla představena veřejnosti

Záležitost bude řešit předseda senátu

Radní města se shodují, že balíky, pojištění a další produkty by měl řešit komerční sektor. Úřední písemnosti, Czechpoint či důchody musí být naopak poskytovány státním podnikem, a to co nejdostupněji.

Radní Beke se navíc nechal slyšet, že oznámený krok České pošty povede k dalšímu vylidňování města a stávajících veřejných prostor i k nežádoucí podpoře automobilové dopravy. „Požádal jsem už předsedu senátu Miloše Vystrčila a mám příslib, že bude zprostředkováno setkání s generálním ředitelem České pošty. Dojde k vyjasnění cílů a strategií státního podniku, které se na první pohled jeví, že jdou proti zájmům veřejnosti a občanů Jihlavy,“ uzavřel radní.

Zdroj: město Jihlava, foto: Wikimedia Commons

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*