Stádo exmoorských poníků, pasoucí se v Národním parku Podyjí, se letos rozrostlo o 4 hříbata. Část koní čeká stěhování

Celkem 18 koní nyní pobíhá po Mašovické střelnici v Národním parku Podyjí. Patří mezi ně i čtyři hříbata, která se zde letos narodila. Všechna zvířata v minulých dnech zkontroloval veterinář.  Část koní ale z areálu během několika měsíců odjede. Tří mladí hřebci se přesunou na pastvinu na Havranickém vřesovišti, kde je nyní pět koní. Šestici klisen čeká cesta do Čech do nových koňských rezervací. Zbytek se může radovat z nové pastviny, která na tu Mašovickou navazuje. 

Exmoorští poníci jsou v Podyjí už třetí sezónu. V Mašovicích se úspěšně propásli až na konec hlavní pastviny. Správci ji tedy na začátku listopadu rozšířili o zhruba tříhektarové území, které na ni přímo navazuje. „Jde o dočasnou pastvinu, kterou budou koně vypásat vždy přibližně dva měsíce v zimním období. Poté její ohradník demontujeme a lokalita tak bude opět většinu roku volně přístupná. Takto nastavený pastevní režim by měl vyhovovat nejvýznamnějšímu druhu zdejší flóry. Orchideji vstavači kukačce,“ věří Robert Stejskal ze Správy Národního parku Podyjí, který má na starosti udržování nelesních pozemků národního parku.

Dočasná ohrada rozšířené pastviny přetíná jednu z cest vedoucích přes východní část Mašovické střelnice. „Pro pěší je průchod umožněn upravenými vstupy, takže mohou po této cestě pokračovat dále. Přes pastvinu návštěvníci projdou jen pár metrů. Přesto všechny prosíme o zvýšenou opatrnost. Pokud by právě v blízkosti průchodu probíhali koně, raději chvíli počkejte, až se vzdálí“, doporučuje Stejskal. Pro motorová vozidla a jezdce na koních bude průjezd po dobu pastvy úplně uzavřen.

V Havranické pastvině nyní správci odstraňují suché borovice a náletové dřeviny z části poblíž aklimatizační ohrady. „Odstraňování suchých borovic, které v pastvině odumřely prakticky plošně, budeme pokračovat i v následujících měsících. Suchých stromů je zde takové množství, že představují nejen bezpečnostní riziko, ale znemožňují i pastvu postižených míst,“ vysvětluje Stejskal.

Informace o tom, jak přesně by se měli návštěvníci chovat v blízkosti koňských ohrad u Mašovic a Havraníků naleznete na webu NP Podyjí.  „Znovu také prosíme, aby návštěvníci koně ničím nepřikrmovali. V pastvině nezřídka nacházíme naházenou mrkev nebo pečivo. Lidská potrava může koním způsobit vážné zdravotní potíže a také narušit jejich pastevní návyky. Na druhou stranu oceňujeme, že návštěvníci hlásí padlé stromy na ohradník či jiné problémy,“ dodává Stejskal.

Přečtěte si  AKTUÁLNĚ: V Ostravě hoří tuny šrotu, hasiči zapojili vrtulníky

Autor: red Zdroj a foto: NP Podyjí

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*