
Dlouholeté plány na kompletní rekonstrukci hokejové arény v Olomouci váznou. Zastaralá stavba, které se pro její ostudný vzhled přezdívaná “plecharéna” se měla kompletně přestavět podle projektu architekta Roberta Štefky s náklady přesahujícími miliardu korun. 800 milionů dokonce přislíbil za Vládu ČR premiér Andrej Babiš. Peníze však nepřicházejí a hala je v havarijním stavu. Olomoučtí zastupitelé tedy alespoň schválili novou střechu z trapézového plechu.
Lednový stavebně technický průzkum střešní konstrukce Zimního stadionu v Olomouci prokázal, že za podmínky provedení určitých dílčích oprav je možné střešní plášť užívat maximálně do roku 2021. Pak bude nutné ji nahradit novou konstrukcí nebo celou halu uzavřít. Drobné opravy byly zajištěny městský odborem cestovního ruchu, sportu a kultury. Město tedy bylo nuceno jednat a pro zajištění provozu haly v dalších letech zvolit jasné řešení. „Chtěli jsme, aby to bylo řešení koncepční a přitom realistické,“ konstatoval primátor Mirek Žbánek.
Odbor investic proto připravil pro radní tři varianty řešení stavu střechy. Nejlevnější řešení počítalo s dřevěnou konstrukcí a vyšlo by asi na 30 milionů. Šlo by ovšem o provizorní řešení, protože s takto opravenou střechou by nemohla následně pokračovat rekonstrukce dle původního projektu Multifukční haly Olomouc architekta Roberta Štefky. Naopak nejdražší varianta, která počítá nejen s rekonstrukcí, ale i se zvednutím celé střechy, by stála podle podkladů přibližně 102 miliony korun. Tato varianta však byla pro zastupitele cenově nepřijatelná.
Plecharéna dostane střechu z trapézového plechu
Kompromisní třetí možnost počítá s využitím trapézového plechu s minimální minerální izolací pro kotvení hydroizolace. Toto řešení by umožňovalo v budoucnu i navýšení tepelné izolace a hlavně umožní pokračování rekonstrukce stadionu podle původního projektu. Doba realizace by se poměrně zkrátila vzhledem k možnostem jednodušší montáže do zhruba tří měsíců. Tato varianta bude stát necelých 60 milionů korun. Právě toto řešení získalo nakonec v radě města největší podporu.
„Důkladně jsme se zabývali všemi variantami, promýšleli jsme jak budoucnost zimního stadionu, tak i situaci rozpočtu města, a nakonec jsme se přiklonili k variantě rekonstrukce střechy pomocí trapézového plechu. Klíčové pro mne je, že tento krok je vlastně začátkem rekonstrukce stadionu a umožní pokračování podle projektu multifunkční haly,“ zdůraznil primátor Mirek Žbánek. „Hledali jsme i takové řešení, které co nejméně omezí fungování haly a sportovních klubů, které se bez ní neobejdou, samozřejmě včetně extraligových hokejistů,“ doplnil investiční náměstek Martin Major.
Rekonstrukce bude probíhat postupně. Přebuduje se také osvětlení
Realizační projekt změny opravy střechy by byl dokončen letos v listopadu. Pokud půjde vše dle předpokladů, v dubnu 2021 by se mohlo přistoupit k realizaci. Po nynějším rozhodnutí rady města už budou zahájeny projekční práce.
Projekt olomoucké hokejové arény od architekta Roberta Štefky
Schválený krok je v souladu s myšlenkou postupovat při rekonstrukci haly po etapách. Současně se připravuje i výstavba druhé ledové plochy podle platného územního rozhodnutí. Pokud jde o projektovou dokumentaci celkové rekonstrukce haly, ta je dosud na stavebním úřadě, protože musela být opakovaně doplňována kvůli změnám legislativy a požadavkům dotčených orgánů státní správy. Mimochodem, dokladem o měnících se podmínkách byl i požadavek na nové osvětlení, aby se vůbec mohla v Olomouci v příští sezoně hrát extraliga. Proto byla před pár týdny dokončena instalace nového osvětlení v hodnotě cca 5 milionů korun, byť původně byl tento krok logicky plánován až po rekonstrukci střechy. Technologie, použitá při instalaci osvětlení, byla proto zvolena tak, aby při chystané rekonstrukci střechy umožnila snadné odpojení a následně zase navrácení nových světel.
Autor: red Zdroj: město Olomouc Foto: A2 Architekti
Buďte první kdo přidá komentář