Startuje festival kosmické vědy a průmyslu Czech Space Week

Czech space week

V Brně a také v Praze dnes startuje festival kosmické vědy a průmyslu Czech Space Week – jde o sérii akcí pro veřejnost, studenty, start-upy i průmyslové podniky zaměřené na vesmírnou tématiku. Druhý ročník akce zahájí v Brně soutěžní Startup weekend, v Praze otevře své dveře agentura pro evropský navigační systém GSA. Program akce, která potrvá do 15. listopadu.

V úterý bude například na brněnském Kosmickém průmyslovém dni představen projekt AIDA (Asteroid Impact and Deflection Assessment), v rámci kterého chystají americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) a Evropská kosmická agentura (ESA) výpravu za asteroidem 65803 Didymos, který směřuje k Zemi. “Cílem společné výpravy je k asteroidu doletět a tvrdě do něj narazit, aby bylo následně možné zkoumat, jak změnil svou dráhu letu,” uvedli organizátoři.

K vidění bude také maketa družicového dispenseru (nosiče) rakety Vega, který staví moravská firma SAB aerospace. Jde o největší kus rakety, který kdy v ČR vznikl. Samotný nosič, který nyní v brněnské hale čeká, až ho inženýři z ESA zapasují do špičky rakety, by se spolu s Vegou měl na svou kosmickou cestu vypravit z Francouzské Guyany v příštím roce.

V Praze se v týdnu konají také neformální diskuse s úspěšnými ženami z vesmírného průmyslu nebo workshopy pro děti. Ve středu bude den otevřených dveří na průmyslových a akademických pracovištích zabývajících se kosmickými technologiemi po celé ČR.

Kosmický týden zakončí v Brně koncert Pražského filmového orchestru, který zahraje filmové skladby s tématikou vesmíru.

Bližší informace: http://www.czechspaceyear.com/

Autor: red Zdroj: ČTK Foto: czechspaceyear.com

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*