Stát nepodpoří atletickou halu v Brně. Všechno jsme splňovali, rozčílil se Hladík

Vizualizace nové atletické haly poblíž univerzitního kampusu v Bohunicích

Brno nezíská třistamilionovou dotaci na novou atletickou halu od Národní sportovní agentury. Budoucnost dlouho připravovaného projektu je tak značně nejistá. Město halu plánovalo postavit u univerzitního kampusu za přibližně osm set milionů korun. Náměstek primátorky označil rozhodnutí za politický krok proti Brnu.

Projekt vybudování atletické haly připravila už minulá radniční koalice primátora Petra Vokřála, která před čtyřmi lety vybrala i zhotovitele. Pořádná hala dosud chybí a mnozí brněnští profesionální atleti musejí jezdit na zimní přípravu jinam, třeba do Vídně či do Prahy. Hala navíc získala stavební povolení a už loni měla být hotová.

Nová koalice Markéty Vaňkové projekt několikrát přerušila, přičemž poukazovala na problémy s financováním. Dotační řízení se také kvůli opakovaným žádostem Národní sportovní agentury o podklady několik měsíců protahovalo. Rozhodnutí přitom mělo být známo už na začátku roku.

„K dnešnímu dni můžeme potvrdit, že dotační řízení u atletické haly bylo zastaveno. Důvodem je uzavření nezvratného závazku se zhotovitelem stavby, čímž nebylo možné využít ani blokové výjimky u veřejné podpory, a nedoložení platného položkového rozpočtu,“ informoval podle serveru Idnes.cz mluvčí Národní sportovní agentury Jakub Večerka.

Doplnil, že rozhodnutí je konečné a žádné odvolání není možné. Brno ovšem může proti verdiktu podat správní žalobu. „Usnesení o zastavení řízení ze strany NSA jsme obdrželi. O dalším postupu budeme jednat,“ informovala k situaci primátorka.

Náměstek primátorky: Je to politické rozhodnutí proti Brnu

Podle prvního náměstka primátorky Petra Hladíka nepřidělení dotace vedení Brna překvapilo. “Stavba je připravena již několik let a v rozhodnutí, které městu přišlo, nejsou uvedeny ani dostatečné důvody pro nepřidělení dotace. Všechny požadované dokumenty jsme doložili,” uvedl Hladík.

Žádost podle něj splnila bodovaná kritéria. “Je to zvláštní a vypadá to jako politické rozhodnutí proti Brnu. Už to řeší právníci,” dodal druhý muž v čele moravské metropole.

Podle sportovních zástupců se atletika v Brně v posledních letech stagnuje. „Rozhodnutí agentury znamená, že v Brně nebude pro atlety prakticky nic. Je to katastrofa,” vyjádřil se k situaci podle deníku Rovnost předseda jihomoravského krajského atletického svazu Petr Kotyza. Odchod talentů za lepšími podmínkami dokonce považuje za jistotu. Oproti třeba Praze totiž Brno nemůže nabídnout srovnatelné zázemí.

Přečtěte si  Brno bojuje s vizuálním smogem. Chystá nový elegantní reklamní prvek

Zničený projekt atletické haly podle Kotyzy v konečném důsledku dopadne na celou moravskou atletiku. „Pokud talenti odejdou, vypadnou místní kluby z extraligy. Pak nedostanou dotace, a nebudou tak mít peníze na zajištění odpovídající úrovně zázemí a tréninků,” nastínil pro Rovnost šéf krajského atletického svazu.

Moderní atletická hala má vyrůst mezi ulicemi Netroufalky a Bítešská naproti Fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity poblíž univerzitního kampusu v Bohunicích. Kapacitně je naplánována na 2200 míst pro diváky a 170 parkovacích míst.

Hokejová hala na dotaci dosáhla

Opačná situace nastala u druhé velké sportovní stavby na území Brna. Multifunkční hala na brněnském výstavišti, která bude sloužit primárně hokejové Kometě, dotaci od Národní sportovní agentury podle všeho získá. Dokonce se stala prvním projektem, který splnil veškeré podmínky.

„Projekt multifunkční haly v Brně je velmi dobře připravený a prošel veškerými kontrolami, které jsou potřeba k získání dotace. Nyní už pouze čekáme, až město vybere zhotovitele stavby a dodá harmonogram stavby včetně vysoutěžených cen,“ uvedl už dříve mluvčí Agentury Večerka.

Brno pro tento projekt žádalo tři sta milionů korun. Rozhodnutí o celkové výši dotace se uskuteční po výběru zhotovitele. Hala nabídne zázemí pro pořádání sportovních, kulturních i kongresových akcí. Kapacita má dosahovat kolem třinácti tisíc diváků. Objekt by měl mít dvě podzemní a šest nadzemních podlaží a nabídne 150 krytých parkovacích stání. Celkově by mělo kvůli hale vzniknout 1300 parkovacích míst.

autor: pjk, foto: město Brno

Doporučujeme

8 Comments

 1. Pokud o dotaci rozhoduje NÁRODNÍ sportovní agentura, dalo se nepřidělení předpokládat. Pokud podporují např. české projekty (ostatně jaké taky jiné), a na Moravě se přes 40% lidí k Čechům nehlásí, máme v podstatě co jsme chtěli. Moravu, jakou mají v ODS a spol. rádi 🙁

  • Ale no tak pane Kolářský neházejte to na ODS . Na Moravě se sice 40 % obyvatelstva nehlásí k Čechům , ale volí české centralistické strany včetně ODS. PODSTATNÉ A K ZAMYŠLENÍ JE PROČ NECHTĚJÍ MORAVANÉ VOLIT STRANY MORAVSKÉ. Když si přečtu např prohlášení psM nebo některé názory moravských přívrženců SPD případně jak moravský aktivista Peléšek huláká o moravské socialistické republice , tak se jim zas tak moc nedivím. Moravu likviduje především moravská blbost a idiocie některých spoluobčanů. Chybu hledejte na moravská straně nikoliv v ODS. Nejde pouze o to zda Morava , ale taky jaká Morava aneb dovede si představit, že by např. moravskou vládu sestavoval Okamura a malinkatá Morava osamoceně vystoupila z EU ? To by byl teprve rachot a Morava jakou má ráda ODS by byla proti tomu rájem .
   Jenom tak na okraj hokejová hala v Brně dotaci dostala , tam problém nebyl. Projekt atletické haly připravovalo především předešlé brněnské zastupitelstvo vedené ANO.

   • Jistě pane Nyvlte, o nahnědlém fenoménu naší doby – tzv. “Tomiovi”, a lidech jeho “krevní skupiny”, si oba dva určitě neděláme iluze. Nicméně moravská mediální sféra a okruh voličů současných moravských politických subjektů, o které víc jak 99% populace neví vůbec nic, je zatím značně na okraji nebo spíše za okrajem jakéhokoliv podílu na moci a není také (často tedy naštěstí) mediálně prakticky vidět. Proto ani není možno z ojedinělých názorů některých z nás moravských patriotů, ventilujících své postoje někde na sítích, dělat jakékoliv jednoznačné závěry. Stydět se za některé z nás sice můžeme, ale stále si myslím, že ani takoví nemají na nic vliv. Hokejová hala snad uspěje, a ta atletická snad časem taky, ovšem o podstatném brzdném vlivu elit, které jsou přisáté na rozhodování o veřejných prostředcích pouze z jednoho centra, si nedělejme iluze. Takové elity spolehlivě penetrují i do nesamosprávných tzv. “samospráv” po celém území státu a že je jim jih Moravy a Brno samotné dost často trnem v oku, nepochybuji. A proč lidé nechtějí volit zastánce reálné územní samosprávy a vůbec samosprávné demokracie, to samozřejmě oříšek je, a pravděpodobně ten nejsložitější, máte-li na jeho rozlousknutí nějaký recept, neváhejte poradit.

    • Jednu variantu nastínil pan Jiří a druhou může být nespoléhat se pouze na moravské hlasy a snažit se smysluplnou koalicí dosáhnout na volební peníze( časem více ). Dnešní Morava táhne za sebou stigma selhání našich předků v r. 1918 , kdy nedokázali ( nebo nechtěli ) moravanství a Moravu v podobě autonomie či rovnoprávného svazku. Jistě je to oříšek co s tím nyní .

 2. Pane Kolarsky,
  Nejaky zaruceny a rychly zpusob nejspis neextuje. Je to asi neco jako rozsirovani krestanstvi cirkvi. V kazde obci maji chram kam se lide chodi modlit. Cirkev take musi resit ubytek clenu, jak zatraktivnit viru pro mlade atd. Takze asi tak nejak. Dlouhodoba a neustala informacni/propagacni kampan. Televizni stanice/radio/porad pro Moravu (crowdfuning?). Rozsirovani moravske symboliky komercnim/libivym zpusobem, ve Spanelsku si bezne na plazi koupite osusku se spanelskou/katalanskou symbolikou. Uzsi a pravidelna spoluprace moravskych subjektu/spolku. Spoluprace a mozna spolecna kandidatura se stranami, ktere usiluji o zmenu statopravniho usporadani CR. Nemusi to byt strany, ktere resi primo Moravu, ale strany, ktere jsou ochotny o tom jednat/hlasovat/nebo maji v programu zmenu. Z poslednich voleb si pamatuju Svycarska demokracie nebo tak neco, Monarchisticka strana. Zadna z tech tzv tradicnich stran to asi nebude. Spise to budou strany protestniho charakteru, strany usilujicich o zmenu. Strany ktere se neboji jit proti proudu.

  • Jeste me napada, co se tyce spoluprace s jinymi stranami. Zkusit oslovit CSSD. Je to strana, ktera se bude chtit vratit do parlamentu. Mozna hledaji nejaka ‘nova’ temata co ostatni strany nemaji. Reforma verejne spravy. Nebo tak.

 3. Neni zac. Jeste mne napada spojit se s nejakou marketinkovou agenturou a resit to vylozene marketingovym zpusobem.Co se tyce te symboliky. To melo byt hlavne pritazlive. To je zaklad. Napriklad obleceni. Kdyz se to lidem bude libit, tak to budou nosit, kupovat.
  Nemusi vubec vedet o co se jedna. Ze tim neco podporuji.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*