Stavba olomouckého Rejnoka míří do finále, nad Moravu zamíří druhá část mostu

Nový most na Masarykově třídě v Olomouci zvaný "Rejnok"

Práce na protipovodňové ochraně Olomouce probíhají podle plánu. V červnu vodohospodáři z Povodí Moravy dokončili poslední piloty a na místo dorazily první díly návodní poloviny mostu zvaného “Rejnok” na Masarykově třídě. V průběhu léta bude probíhat konstrukce ocelové části mostu a na podzim jeho nasunutí nad řeku.

O novém olomouckém mostu přes řeku Moravu jsme naposledy psali v tomto článku.

Poslední 4 piloty z více než tisíce stavaři vyvrtali a vybetonovali v korytě Moravy v rámci stavby protipovodňové ochrany města. Poslouží k založení poslední části mostního pilíře, na který bude umístěna návodní polovina konstrukce nového mostu.

V průběhu června dorazily první ocelové díly nosné konstrukce návodní části mostu. Zbývající díly dorazí během července. Kompletace druhé poloviny Rejnoka bude probíhat prakticky celé léto v prostoru na levém břehu směrem k nádraží. Most pak v říjnu nasuneme s pomocí hydraulických pístů nad řeku. Následovat bude betonáž a izolace,“ popsal generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák. Celý most bude zcela dokončen během léta příštího roku.

Na břehu Moravy vzniká náplavka

Práce na protipovodňové ochraně probíhají i na dalších místech. Na pravém břehu vzniká náplavka a probíhají práce na obkladech nábřežní zdi. Tu kameníci obkládají žulovými kameny. Po dokončení zahájí práce na dlažbě. Postupují práce i na protějším břehu

Na levém břehu jsme rozebrali původní historickou zeď, rozšířili koryto, dokončili ražbu kanalizačního sběrače a betonování pilot i mikropilot. Můžeme tak zahájit přípravu na betonování základů pro obklad levobřežní zdi, který sestavíme dle požadavku orgánů památkové péče částečně z původních pískovcových kamenů,“ popisuje Gargulák.

Společně s dokončením Rejnoka bude dokončena nová náplavka. Závěrečné práce zahrnou položení kolejí na nový most, propojení náplavky pod dokončeným mostem a výsadbu dřevin a trávníků.

Stavba za 730 milionů korun navazuje na dokončené etapy protipovodňové ochrany Olomouce. Jejím cílem je zvýšení kapacity koryta Moravy v centrální části města.

„Most vytvoří společně s náplavkou hlavní dominanty nového nábřeží. Rekonstrukce mostu na Masarykově třídě představuje předposlední fázi při výstavbě této etapy protipovodňové ochrany Olomouce. V rámci poslední fáze bude probíhat dokončování stavebních prací, ozelenění a náhradní výsadba, dokončení náplavky a propojení mostů na Masarykově třídě a Komenského ulici,“ uzavřel Gargulák.

Přečtěte si  Důl Frenštát bude do konce léta definitivně zasypán. Na místě vznikne "chytrá vesnice"

Zdroj a foto: Povodí Moravy

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*