V Olomouci odstartují práce na druhé půlce mostu. Koridor pro chodce se přesune

Na stavbě nového mostu na Masarykově třídě zatím všechno běží podle plánu.

Práce na druhé straně nového mostu na Masarykově třídě zahájí v dubnu vodohospodáři z Povodí Moravy. Dojde k přesunutí koridoru pro chodce a následně i demolici zbývajících částí původního mostu. Rychle se mění také podoba budoucí náplavky. Práce probíhají bez zdržení podle harmonogramu.

Nasunutí a usazení první poloviny nosné konstrukce mostu na Masarykově třídě v Olomouci proběhlo úspěšně. Následně se stavaři pustili do betonování mostu, přesouvání inženýrských sítí a napojení mostní konstrukce na levý i pravý břeh. Vzhledem k velkému množství inženýrských sítí, které musí zůstat takřka nepřetržitě v provozu, je podle vodohospodářů postup velmi složitý. Stavba samotného mostu se dostává do další fáze, v rámci které začnou práce na návodní polovině mostu.

„Nejdříve přesuneme koridor pro pěší, kteří budou po Velikonocích procházet již po nové části mostu. Dojde k přeložení zbývajících inženýrských sítí a následně zahájíme bourací práce na pilíři i na zbývající části mostu, po níž se přecházelo doposud. Pro práce využijeme projednané a schválené snížení hladiny v nadjezí tak, abychom se s technikou dostali do koryta řeky,“ popisuje, co se bude v dubnu na stavbě odehrávat generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Po Velikonocích se přestěhuje průchozí koridor na novou část mostu. Přecházet se bude od soudu napříč přes původní cestu na novou část mostu. Vše bude vyznačené. Vodohospodáři chodcům doporučují pozorně sledovat informace o průchodu stavbou, které budou v její blízkosti rozmístěné. V závislosti na průběhu stavby se totiž bude koridor postupně posouvat a po dokončení mostního ochozu se přesune na něj. Povodní polovina mostu ještě není dokončena a práce na ní budou probíhat. Vedle překládání inženýrských sítí a propojení s břehy bude docházet k pokládání dalších vrstev mostovky, finálních vrstev ochozu a instalaci zábradlí.

Rozestavěný most a budoucí náplavka

Všechno běží podle plánu

Také v dalších částech stavby protipovodňové ochrany běží vše podle plánu. „Byla dokončena ražba kanalizačního sběrače, proto je už možné dokončit pilotovou stěnu v blízkosti rozestavěného mostu. Po zimě opět odstartovaly práce na obložení nové náplavky. Po dokončení pilot dojde ke kompletnímu rozebrání levobřežní zdi a rozšíření koryta řeky u levého břehu. Přibližně od poloviny roku začne montáž ocelové konstrukce zbývající části mostu,“ vyjmenovává Gargulák. Na pravém břehu směrem od mostu na ulici Komenského až za most na ulici Masarykova je již patrná podoba budoucí náplavky.

Přečtěte si  Dokončovací práce na přemostění na Staré Blansko přinesou omezení v dopravě

Stavba za 730 milionů korun navazuje na dokončené etapy I. a II. A. Jejím cílem je zvýšení kapacity koryta Moravy v centrální části města. Podle vodohospodářů tak bude chráněno dvacet tisíc obyvatel a majetek v hodnotě tři miliardy korun. „Most vytvoří společně s náplavkou hlavní dominanty nového nábřeží. Rekonstrukce mostu na Masarykově třídě představuje předposlední fázi při výstavbě této etapy protipovodňové ochrany Olomouce. V rámci poslední fáze bude probíhat dokončování stavebních prací, ozelenění a náhradní výsadba, dokončení náplavky a propojení mostů na Masarykově třídě a Komenského ulici,“ dodává Gargulák.

Zdroj a foto: Povodí Moravy, město Olomouc

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*