Strom roku: Morava získala bronz, zlato bere “uranová” hrušeň ze středních Čech

Hrušeň hnilička z Drásova na Příbramsku – vítězka letošní ankety Strom roku

Skončila letošní anketa Strom roku. Titul získala třísetletá hrušeň hnilička z Drásova na Příbramsku, která přežila těžbu uranu. Na druhém místě se umístil javor z Ústí nad Orlicí. Na Moravě roste sousedská hruška z Kralic nad Oslavou, která obsadila třetí místo. Pořadatel vyhlásil výsledky tento týden na brněnské hvězdárně.

Do ankety se letos zapojilo přibližně šest a půl tisíce hlasujících, kteří vybírali z dvanácti finalistů. Pro vítězný strom hlasovalo zdaleka nejvíc lidí, téměř dva a půl tisíce. Díky zpoplatněnému hlasování se organizátorům z Nadace Partnerství podařilo vybrat téměř 215 tisíc korun. Poputují na arboristické ošetření a výsadbu nových stromů.

Vítězný strom roste mezi Drásovem a Dlouhou Lhotou u Příbrami poblíž bývalé uranové šachty. Zdejší třísetletá hrušeň hnilička přežila jen zázrakem, když se okraj vytěžené radioaktivní hlušiny zastavil pouhých 25 metrů od stromu.

Morava letos obsadila až třetí místo. Nejúspěšnějším stromem byla Sousedská hruška z Kralic nad Oslavou na západní Moravě. Získala celkem 812 hlasů. Strom roste hned vedle Památníku Bible kralické.

Loni titul Strom roku získala Zpívající lípa z českomoravského pomezí, která patří mezi nejstarší a nejmohutnější stromy v českých zemích. Stáří lípy z obce Telecí se odhaduje na více než 700 let.

Sousedská hruška z Kralic nad Oslavou

Vítězný strom putuje do evropského kola

Vítězka letošní ankety získá odborné ošetření a bude reprezentovat Českou republiku v mezinárodním kole ankety. V únorovém hlasování o evropský strom roku bude čelit konkurenci nejméně ze čtrnácti států. Anketu Strom roku vyhlašuje Nadace Partnerství od roku 2002. Jejím cílem je spojit aktivní lidi v péči o stromy v místě, kde žijí.

Zdroj a foto: anketa Strom roku

Související články

Přečtěte si  Lesníci zbrojí na kůrovce. Velké rojení se očekává v květnu

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*