Stydí se Miloš Vystrčil za Moravu? K novoročnímu projevu druhého nejvyššího ústavního činitele ČR

Zřejmě většina diváků, kteří sledovali novoroční projev předsedy Senátu ČR, zaznamenala, že si jako pozadí pro svoji řeč vybral mapu Českého království, tedy pouze jedné ze zemí Koruny české; ostatní země, které tvoří i dnešní ČR, opomněl zcela – nejen graficky, ale i slovně. Představme si, že by nějaký jiný politik z Moravy zvolil mapu Markrabství moravského a v projevu nic neřekl o Čechách a Češích – to by bylo řečí o separatismu.

Pan předseda svůj projev uvedl poděkováním České televizi, Českému rozhlasu, České tiskové kanceláři a označil se za zástupce českého senátu, nikoliv Senátu ČR. Poté se nepřímo přirovnal k Václavu Havlovi a jeho projevu z roku 1990. Zmínil evidentně v jednotném čísle, že jsme „jako země, jako národ“ dokázali úžasné věci, že jsme „schopný, hrdý, pracovitý a svobodomyslný národ“, varoval před rozdělením národa, hovořil o „zázračných českých respirátorech“. Pokud by takto někdo hovořil o moravském národě, byl by ihned označen za šovinistického nacionalistu. Slova Morava, moravský, Moravané použil v projevu přesně nulakrát, podobně naložil se Slezskem.

Pan předseda jistě řekl i mnoho moudrých vět, za které si zaslouží pochvalu a ocenění. Ale takto pohrdat občany z ostatních zemí ČR, než jsou jen Čechy, je nevhodné, nestátnické, urážlivé. Otázkou je, zda tak pan předseda učinil z hlouposti, nebo záměrně.

I když to pan předseda Senátu ČR asi netuší, nejsme národním státem Čechů v Čechách, ale občanským státem občanů ČR v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, jak se píše i v prvním řádku Ústavy, na niž sám přísahal. Hned o dva řádky níže se v Ústavě píše také o tom, že musíme být „věrni všem dobrým tradicím dávné státnosti zemí Koruny české i státnosti československé“; součástí této tradice je i respektování Moravy jako samosprávné země, což čeští nacionalističtí politici soustavně porušují.

Vystoupení pana předsedy je o to více zarážející i kvůli tomu, že se pan Vystrčil narodil v Dačicích na Moravě, kde má sídlo i Moravské zemské hnutí – je to snad tím, že se narodil v roce, kdy komunisté nesmyslně připojili Dačicko k Jihočeskému kraji? Nebo tím, že i jeho mateřská ODS se zasloužila o obnovu gottwaldovských krajů? Nebo se za svoji rodnou zemi stydí? Snad tedy i nám občanům druhé kategorie v ostatních zemích našeho státu přinese nový rok 2021 více dobrého než špatného, třeba decentralizaci.

Autor: Ondřej Hýsek, předseda Moravského zemského hnutí Foto: Česká televize, Wikimedia.org

Müllerova mapa Čech je mapa německého kartografa Jana Kryštofa Müllera z roku 1720, zachycující Čechy v měřítku 1:132 000. Jde o největší starou mapu Čech a zároveň je poslední a nejpodrobnější z Müllerových map (předtím vyhotovil mapy Uher a Moravy). Mapování Müller zahájil v roce 1712 v Bechyňském kraji a dokončil jej v roce 1717. Samotného vydání mapy se již nedožil. Mapa má také kvalitní uměleckou výzdobu, kterou navrhl Václav Vavřinec Reiner. (Zdroj Wikipedia.org).

Doporučujeme


9 Comments

 1. Předseda senátu dal tímto zřejmě najevo, že Moravu a Slezsko nepovažuje za součást ČR.

 2. Vystrčil je predevsim Taiwanec a ostuda. Clovek nechape jak tento inteligent muze byt predseda senatu. Senat zrusit.

  11
 3. Můj názor je ten, že se nestydí , ale je to nefalšovaný čechistický s odpuštěním “zmetek ” ( bohužel na Moravě je jich opravdu hodně ), který by nejraději Moravu a Moravany definitivně vymazal a pohřbil. Praha mu prostě dává koryto na zbytečném a postradatelném úřadě, tak se musí ukázat a předvést . Morava ovšem pokud chce být zase svéprávná a svobodná, tak se nesmí ohlížet ani se nechat odradit tímto druhem provokací a nekompromisně dál šlapat za svým snem a za svým právem na sebeurčení.

  13
 4. Stará-li se tento “Taiwanec” víc o Taiwan, než o rodnou Moravu, musí jít o hlupáka, primitivního populistu, nebo o agenta cizí země.

 5. Tito politici už dávají jednoznačně najevo, že se s Moravou nepočítá. Lva mají na rouškách, na svém saku, samotný lev je na logu senátu a dalších institucí. Je jen otázka času, kdy slovo Morava vypadne i z ústavy. Potom už zbyde jen v předpovědi počasí. Na jak dlouho?

  5
  1
  • Malý státní znak jako odporující dikci ústavy by bylo možné zrušit stížností u ústavního soudu – pokud by se k tomu někdo odhodlal, určitě by se na úhrady soudního procesu daly sbírat prostředky.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*