Svatováclavský festival duchovní a klasické hudby chystá 32 koncertů

Z vystoupení Cestování barokní Evropou - Peter Holtslag

Svatováclavský hudební festival, který se zaměřuje na duchovní a takzvanou starou hudbu, nabídne v Ostravě a dalších 18 městech a obcích severní Moravy a Slezska 32 koncertů. Vystoupí i Ondřej Ruml s netradičním programem. Společně s Jihočeskou filharmonií zazpívá písně z dílny Ježka, Voskovce a Wericha. Novinářům to dnes řekl ředitel festivalu Igor Františák.

Festival se v kostelích severní Moravy a Slezska bude konat od 3. do 28. září. Zahájí jej v Katedrále Božského spasitele Oratorium Ráj a Peri Roberta Schumanna. Posluchačům dílo zprostředkují Filharmonie Brno a Český filharmonický sbor Brno. Ve stejném chrámu bude i závěrečný koncert. Během něj Janáčkova filharmonie zahraje například Meditaci na staročeský chorál Svatý Václave Josefa Suka.

Podle Františáka bude k zahraničním hostům patřit Poznaňská filharmonie s dirigentem Lukaszem Borowiczem a předními polskými sólisty. “Velmi si cením začínající systematické spolupráce s prvotřídními polskými tělesy. Rád bych se do budoucna zasadil o těsnou a logickou kulturní provázanost česko-polského Slezska založenou na spolupráci uměleckých špiček našich regionů zaručující vysokou interpretační kvalitu,” uvedl Františák.

Dodal, že k netradičním projektům, které festival zařadil do programu, patří derniéra barokní opery s loutkami Calisto inscenovaná nezávislým alternativním loutkovým divadlem Buchty a loutky ve spolupráci se souborem Collegium Marianum.

Podrobnosti k programu festivalu lze najít na webových stránkách www.shf.cz. Letošní rozpočet akce je zhruba 11 milionů korun, město Ostrava na něj přispívá prostřednictvím víceletého grantu. Na léta 2017 až 2020 na něj dalo 14 milionů korun. Loni festival navštívilo asi 7000 lidí.

Zdroj: ČTK Foto: Svatováclavský festival

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*