Taiwan jako inspirace pro Moravu

Na Taiwanu jsem byl před více než třiceti lety na studijním pobytu s Vídeňskou univerzitou. Tehdy jsem si v duchu přál, aby i moje zkoušená země vzdorovala velkému „rudému bratru“ s takovou energií jako to dělá Taiwan. Od té doby se hodně změnilo, země samotná je mi však neustále zdrojem určité inspirace.

Povstat z prachu

Co nám, Moravanům, říká historická lekce zemí, jako je Taiwan, ale i například Hawaii, Irsko, Katalánsko, Tyrolsko, Izrael a podobně? Jsme už jenom jakousi indiánskou rezervací kmene Navahů, jak ji mají rozstrkanou do čtyř různých amerických států v USA? Všude tam, kde si lidé vypěstovali v průběhu dlouhé doby pevnou vazbu ke své zemi, není ji možno jen tak přeměnit, odcizit či jinak zrušit silou zvenčí, byť by působila třeba po staletí.

Jakmile se ten či onen stát, státeček, knížectví apod. jednou ustálil jako fungující jednotka, navíc vybavena společnou identitou, kterou nemusí být vždy jenom řeč či náboženství, přetrvává, třeba i v ilegalitě, dál. Jeho příslušníci čekají na příhodnější dobu, kdy opět vzejde jako fénix ze zdánlivého prachu.

Máme na čem stavět

Tímto „prachem“ jsou nám nářečí, tradiční moravská lidová hudba, odlišný vztah ke katolickému náboženství, vlastní humor, literatura, etnická diversita, sousedství se Slovenskem a Vídní či Dolním Rakouskem, nezaměnitelná architektura, příroda, vlastní dějiny. To jsou naše vnitřní zdroje identity, které přetrvávají i v takovém státě, jakým ho Češi chtěli od národního obrození mít – tedy etnicky homogenním.

Máme neuvěřitelná množství historických osobností – od politiků, přes umělce až ke sportovcům. Kdo se socializoval u nás, na Moravě, a vyrazil třeba za časů císaře pána do Vídně či Prahy, ten se mohl výrazně podepsat na vývoji společnosti, která mu určitě nebyla cizí, ke které měl blízko, kterou obohatil svým vlastním přínosem. Stejně důležitý je fakt, že takové osobnosti máme dodnes. A že jsou důkazem nezlomené životaschopnosti naší země.

Mám velikou radost, že Moravany byli a jsou lidé jako Karel Kryl, Tomáš baťa, Patrik Eliáš, Petra Kvitová, Adam Ondřej, kapela Čechomor, celá popravčí četa, která zlikvidovala Reinharda Heydricha, Bolek Polívka, Bohumil Hrabal, Ludvík Vaculík, Milan Kundera, Sigmund Freud, Leoš Janáček a stovky dalších. Ať mluvili jakoukoliv řečí či byli různého vyznání, jedno měli a mají společné – jsou to Moravané, ať se považovali, dle doby, za Čechy, Židy, Němce či Rakušany. A nezapomeňme třeba na Tatrovku, jejíž předchůdce, Präsident, vyrobený v Kopřivnici, byl prvním automobilem v C. a K. monarchii.

Poučit se příběhem Taiwanu

„Rudá“ Čína měla již dávno v plánu podrobit si poslední ostrůvek té původní, nekomunistické Číny – Taiwan, Republic of China. Nestalo se tak z několika důvodů. Především díky strategickému vojenskému spojenectví Taiwanu s USA či hospodářské síle ostrovního státu, který, ačkoliv prakticky bez surovin, vyváží moderní technologie do celého světa. Ale také díky vynalézavé mezinárodní diplomacii samotného Taiwanu, který za pomoci rakouských politologů a diplomatů před desetiletími formuloval zahraniční doktrínu, prostřednictvím které se kreativním způsobem vyrovnal se svou mezinárodní izolací. Od 70. let má Republika Čína po svém vyhazovu z OSN prakticky ve všech západních státech, formou hospodářských expozitur, jakési diplomatické sbory, i když zemi samotnou prakticky žádný stát neuznává. My tak vysoko nemíříme, nežádáme státní nezávislost a suverenitu. Chceme však přiměřenou formu autonomie – kulturní a hospodářskou. Proto hledejme demokratické cesty a způsoby, přátele a spojence, v neposlední řadě i za pomoci Evropské Unie, na cestě k dosažení tohoto cíle.

Autor: w.m. Foto: twenty20

Doporučujeme


7 Comments

  1. Jeste bych dodal, ze prvni auto v monarchii bylo vyrobeno v Adamove u Brna. Jeho kopie je udajne ve Videnskem technickem muzeu. V Koprivnici bylo vyrobeno prvni seriove vyrabene auto. Jinak moc pekny clanek.
    Jeste jedna vec. Atentat na Heidricha. Gabcik byl Slovak, ne?

  2. Článek dobrý i když obsahuje jisté nepřesnosti. Já vidím problém Moravy a Moravanů především v tom ,že jsou příliš ” hodní ” a nebojují. Platilo to o našich předcích , kteří si nechali vnutit Čeství a platí to i dnes kdy Moravané jdou za nápravou zbytečně ” umírněnou ” cestou. Pokud budeme chtít autonomní systém státní správy v ČR tak si jej budeme muset na Češích vybojovat – vyvzdorovat. Když něco požaduje česká strana tak je slyšet a argumentují až se jim od huby práší , když něco požaduje Moravan tak sklopí hlavu a maximálně si zanadává. Čech přitom do otevřeného souboje s Moravou nepůjde a právě v přístupu k prosazení svého vidím zásadní rozdíl mezi Moravou a Taiwanem..

    • Taiwan to má usnadněno tím, že jde o ostrov (anglicky dlouho známo jako Formosa) – nemusí znovu zviditelňovat hranice …

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*