Tečka za metanolovou kauzou? Ústavní soud odmítl stížnost odsouzeného Vaculy

Ilustrační obrázek

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost distributora otráveného alkoholu Jiřího Vaculy, který se neúspěšně domáhal obnovy řízení. Za obecné ohrožení si odpykává trest 15 let vězení. Ústavní soudci označili stížnost za neopodstatněnou. Je to zřejmě finální tečka za metanolovou kauzou.

Soudní řízení bylo v pořádku, konstatoval ústavní soud

ÚS na základě námitek obhajoby uznal, že zlínský krajský soud nedostatečně odůvodnil své rozhodnutí zamítnout obnovu řízení. Chybu však následně napravil Vrchní soud v Olomouci, který se s argumenty obhajoby vypořádal důkladněji. “Napadená rozhodnutí obecných soudů, jakož i řízení, které předcházelo jejich vydání, obstála v konfrontaci s ústavně právními požadavky,” stojí v usnesení ÚS.

Šíře obvinění nebyla podle Vaculy spravedlivá

Trest 15 let vězení si Vacula vyslechl v roce 2014. Tehdy se neodvolal, trest přijal. Později však požádal o obnovu na základě skutečností, které vyšly najevo až po vyhlášení rozsudku. Svědčily prý o tom, že odběratelů jedovaté směsi od míchačů Rudolfa Fiana a Tomáše Křepely bylo více. Vacula tak nemusel být přímo odpovědný za všechny tragické následky.

Vacula při žádosti o obnovu u krajského soudu uvedl, že svého jednání lituje a nechce se zříct veškeré zodpovědnosti. Měl ale výhrady k šíři obžaloby. “Nemůžu pochopit, že skoro 80 procent nedořešených případů je mi přisuzováno pouze na základě výpovědi Fiana. Dodnes jsem nepochopil způsob, jakým byla tato kauza šetřena. Ten konec neodpovídá reálu,” uvedl tehdy.

48 mrtvých, 15 let a dvakrát doživotí

Vacula z Podkopné Lhoty na Valašsku se podle dosud platného verdiktu postaral o distribuci 10.000 litrů otrávené směsi tvořené metanolem a etanolem mezi další odběratele. Ve vazbě byl od září 2012 do července 2014, následně se přesunul do výkonu trestu. Díky spolupráci s policií pomáhal metanolovou kauzu objasnit.

Míchači Fian a Křepela byli za obecné ohrožení odsouzeni na doživotí. Justice řešila nebo dosud řeší také množství dalších procesů v souvislosti s výrobou, distribucí a prodejem otráveného alkoholu. Metanolová kauza si od září 2012 do února 2014 v České republice, zejména na Moravě, vyžádala 48 životů. Otrávený alkohol také připravil o zdraví desítky osob. Mnozí jsou těžce zdravotně postižení, řada otrávených oslepla.

Přečtěte si  Příští rok se v Újezdu u Brna otevře nová soukromá rezidence pro seniory. Místo zde najdou také senioři s Alzheimerovou chorobou

Zdroj: ČTK, foto: pixabay.com

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*