
Myslel jsem si, že ten bohulibý kraj v koutu Moravy – který francouzského sochaře Augusta Rodina v roce 1902 při návštěvě malíře Joži Uprky, jež se proměnila ve velkou folklorní slavnost s přehlídkou tradiční kultury a zvyků, inspiroval k nadšenému zvolání: „Toť je Hellas!“ – znám od nepaměti!
Jak lehce se člověk mýlí! Není tomu tak! O tom mne přesvědčila nová kniha s názvem „Fenomén Slovácko“, která vzešla z rukou novináře Zdeňka Šmýda a byla představena veřejnosti nedávno v Hodoníně. Možná je tomu tak právě proto, že autor je osoba, které sluší osobní vyznání jadrným vracovským nářečím: „V kroju nechodím, většinu lidových zvyků nedodržuju. Netancuju, nezpívám, víno ně nechutná, ale rád čuchám, jak voní. Hlt pálenky si dám enom, když su přinucený na nejaké oslavě, tož se oslavám vyhýbám. Takový su já moravský Slovák! Někdo by řekl, že úplně na nic, aji když sem za celý život v podstatě ze Slovácka nevytáhl paty. Ale tak špatné to se mnú zase néni. Vážím si všeckých, co sa zasluhujú o zachování lidových zvyků nebo pečujú o lidové kroje. Obdivuju vinaře za to, jak sa starajú o svoje vinohrady, sadaře za to, že to nevzdávajú, aji když jim mrazíky pořád ničijú úrodu. Všecí si zaslúžijú můj obdiv a moc rád o nich píšu.“
Autor v souladu s všeobecnou známostí konstatuje, že „Slovácko je krajem ornamentů, vinic, magické přírody, tradic, zvyků a historieׅ“ a zve nejen na procházku oblastí „kde je folklor nedílnou součástí kulturního dědictví“, ale také k objevování místních významných míst, hmotných i nehmotných památek UNESCO, k setkání ze zdejších osobností, k poznání historie Baťova kanálu, vinařských stezek, slováckého nářečí, hradů a zámků, velkomoravských památek, umění maléreček, vyšívaček i kuchařek, tradic lidových muzikantů, sportovních osobností i moderní tváře regionu. Dočtete se v ní vše, co potřebujete vědět o kraji verbuňku a barevných ornamentů, o mnohoznačném Slovácku!
Byl jsem potěšen obsahem knihy, bohatou fotografickou dokumentací i stylem moderního průvodce vyvěrajícím z netradičního pohledu na Slovácko. V osobním vyznání při křtu knihy se autor přiznal, že vydáním knihy si splnil svůj dlouholetý novinářský sen. Patří mu za to velké poděkování, neboť v jedné knize přinesl ucelené a fundované pojednání o fenoménu, který je po všech stránkách v naší zemi obdivuhodný! Mohu to potvrdit! O své slovácké domovině píši celý svůj profesní život; pravda spíše z úhlu pohledu národopisného a historického. O to více si cením obsažnější a širší publikace, která svým obsahem srdečně zve k návštěvě a poznání. Fenomén zvaný Slovácko si pozornost a sdílení opravdu zaslouží, protože: „Historie je svědectvím času, světlo pravdy, život paměti, učitelka života, zvěstovatelka dávných dob“, jak zkušeně kdysi pravil římský filozof a státník Marcus Tullius Cicero.
Autor: František Synek Foto: Blanka Přidalová a František Synek
František Synek je etnograf a historik. Čtrnáct let působil jako vedoucí Slovanského hradiště v Mikulčicích. Unikátní velkomoravský památník se za tu dobu výrazně rozrostl, dvakrát proběhl pokus o zápis do seznamu UNESCO.
Buďte první kdo přidá komentář