Tip: Vydejte se na putování Moravou, tentokrát do Moravského krasu

Trasa výletu povede také kolem oblíbeného bývalého rudického lomu.

Plánujete, co o víkendu? Máme pro vás tip v podobě výletu po stopách moravské historie a krásách přírody pro všechny generace. Uskuteční se teď v sobotu 20. května a zaměří se na Moravský kras.

Sraz účastníků je v 9:30 naproti železniční stanici Blansko u silničního mostu přes řeku Svitavu. Vyrazí se krátce po příjezdu vlaků od Brna a Letovic. Trasa výletu povede Moravským krasem do Jedovnic.

Na výlet zve občanská iniciativa Morava TEĎ, která sdružuje moravské patrioty z Blanenska. Jedná se už o 12. ročník Moravského putování, přátelského setkání lidí všech generací po stopách moravské historie, kultury, přírodních a technických zajímavostí. Akci spolupořádá Společnost pro Moravu a Slezsko.

Nenáročná trasa pro všechny generace

“Po modré značce se vydáme do Klepačova, kolem zaniklé středověké obce Polom, kde budou pořadately akce rozdány Pamětní listy. Dále pak po Klepačovské cestě k bývalé důlní lokalitě Vystrčená, kde si prohlédneme rozsáhlé velkomoravské pinkoviště, včetně repliky pinky,” popsal trasu hlavní organizátor výletu Vladimír Novotný ze sdružení Morava TEĎ.

“Klepačovská cesta nás dostane k červené značce, která vede přes historické důlní míry až do Rudice. V této obci navštívíme větrný mlýn, nedaleký geopark i místní hospůdku. Z Rudice se po zelené značce vydáme do Rudického propadání, ukážeme si Salmův vodní (skalní) kanál a podél zmíněného potoka půjdeme do Jedovnic, kde naše putování ukončíme,” dodal Novotný.

Organizátoři zdůrazňují, že se jedná o nenáročnou trasu, dlouhou přibližně 15 km. Na každého účastníka čeká pamětní list, který připravila členka iniciativy MORAVA TEĎ Iveta Janoušková z Letovic. Odjezdu spojů z Jedovnic směrem na Brno a Blansko jsou přímé a časté. Pochod je vhodný i pro ty, co přijedou na místo srazu autem. Z Jedovnic jezdí autobus k blanenskému nádraží, kde je dostatek neplacených míst k parkování.

Předpověď počasí na sobotu je proměnlivá. Zatím to vypadá, že dopoledne bude hezky. V případě nepřízně počasí je zajištěn alternativní program. “Pokud nám nebude počasí přát, navštívíme blanenský zámek a zdejší expozice,” ubezpečil Vladimír Novotný.

Vzpomínka na jeden z prvních ročníků výletů po Moravě

Další informace o akci najdete na webu organizátora.

Přečtěte si  Blíží se 13. ročník Moravského putování: Po stopách Velké Moravy a hradů v Moravském krasu

zdroj: Morava TEĎ, foto: David Osikovski, Vladimír Novotný

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*