Tipy na víkend: na výlet, výstavu či kateřinské hody

Blížící se půlku listopadu provází plná vláda chladného počasí. Podzimně zbarvené stromy shazují po hromadách zkřehlé listí. Zvířata uléhají k zimnímu spánku. Krásná podzimní moravská krajina láká k výletům. Blížící se svátek sv. Kateřiny dává příslib bujných hodů na dědině. Kam o nadcházejícím víkendu vyrazit? Zprávy z Moravy přinášejí přehled tipů na akce všeho druhu po celé Moravy.

Moravská metropole jako předměstí metropole říšské

Brno, od 15. listopadu

Výstava obsahuje i slavný a vzácný obraz Joži Uprky nazvaný Jízda králů

Moravská galerie chystá otevření nové stálé expozice s názvem “Brno předměstí Vídně”. V 19. století přispívaly silné vazby s metropolí habsburské monarchie k průmyslovému i kulturnímu rozvoji hlavního zemského města Moravy. Návštěvníkům se výstava otevře 15. listopadu v Místodržitelském paláci, a to jako první výsledek celkové obnovy stálých expozic starého umění.

Vývoj a trendy v umění 19. století galerie představí ve čtyřech okruzích. Biedermeier, historismus a folklorismus doplní ještě fin de siècle, což je označení stylu a atmosféry přelomu 19. a 20. století.

Expozice propojí volné a užité umění. Vedle obrazů, soch a prací na papíře tam budou i ukázky dobového nábytku, porcelánu a keramiky, skla, textilu a módy i šperků. Návštěvníci si mohou prohlédnout Jízdu králů od Joži Uprky, paraván namalovaný Alfonsem Muchou, plakát od Gustava Klimta či nábytek Josefa Hoffmanna. Pro novu expozici se galerii podařilo získat významné akvizice, například židli od brněnského rodáka, klasika moderní architektury Adolfa Loose či sedací soupravu od rakouského designéra a architekta Otto Prutschera.

O výstavě už jsme psali – viz tento článek

Projížďka vlakem po Ostravsko-Karvinském revíru

Ostravsko-Karvinský revír, 16.-17. listopadu

Báňský spěšný vlak

Organizátoři zvou na mimořádné poznávací jízdy vlaků po uhelných vlečkách Ostravsko-Karvinského černouhelného revíru o víkendu 16. a 17. listopadu 2019. Báňské spěšné vlaky se již po sedmé v pořadí vydají na svou pouť po uhelných vlečkách. Projedou prakticky celý Ostravsko-Karvinský černouhelný revír. Jsou připraveny celkem čtyři komentované poznávací jízdy po Ostravsko- Karvinských šachtách.

V sobotu budou ze středu Ostravy vypraveny dva vlaky (v 9 a ve 13 hodin), které projedou po někdejší Báňské dráze z Ostravy přes Orlovou-Porubu do Karviné-Dolů, odkud dále vydají po Košicko-Bohumínské dráze přes Rychvald zpět do Ostravy.

V neděli se také vypraví dva poznávací vlaky, rovněž v 9 a ve 13 hodin, tentokrát však ze stanice Havířov. Dva Báňské spěšné vlaky se vydají do revíru, tentokrát však budou trasovány do Karvinské dílčí pánve a projedou přes většinu našich zbylých činných černouhelných dolů.

Přečtěte si  Nově otevřený Dům přírody v Hodoníně představí návštěvníkům krásy Hodonínské Dúbravy

Po oba dva dny bude pasažérům podávat výklad průvodce, ve vlaku bude k dispozici i drobné občerstvení. Cestující se například dozví, které lokalitě se v Karviné-Dolech říkalo Prior, o kolik metrů někdejší staré Karvinské nádraží pokleslo v důsledku těžby či ve kterém roce se naposledy dalo z Orlové do Rychvaldu dojet osobním vlakem.

Více informací

Kouzlo podzimu na hradě Bouzov

Hrad Bouzov, 15.-16. listopadu

Hrad Bouzov

Hrad Bouzov se oděl do podzimní melancholické krásy a láká na návštěvu svých majestátních prostor. Návštěvníci se mohou těšit na speciální aranžmá, netradiční prohlídky při svíčkách a speciální ochutnávku na závěr prohlídky.

Připraveno je zajímavé povídání. Návštěvníci mohou podvečerní zážitek završit posezením v hradní krčmě, kde pro ně budou připraveny zvěřinové hody.

V pátek 15. a sobotu 16. listopadu, v oba dny od 17 do 19 hodin. Prohlídku je třeba si předem zarezervovat.

Více informací

Kateřinské hody na slovácké dědině

Huštěnovice, 16.-17. listopadu

Kateřinské hody v Huštěnovicích

Huštěnovičtí stárci i celá chasa srdečně zve místní aj přespolní na tradiční svatokateřinské hody s právem. Navštivte Huštěnovice a oslavte se slováckou dědinou její velký den.

Hody zahájí v sobotu po udělení povolení na obecním úřadě mše svatá v místním kostele. Pokračovat se bude hodovou zábavou v kulturním domě. Od nedělního dopoledne proběhne hodová obchůzka s právem, poté bude následovat další hodová zábava na témže místě.

K tanci a poslechu zahraje dechová hudba Boršičanka a cimbálová muzika Mladí Burčáci.

Více informací

Zamykání rozhledny v Bílých Karpatech

Velký Lopeník, 16. listopadu, 11:00-15:00

Rozhledna na Velkém Lopeníku

Organizátoři z okolních dědin zvou na symbolické “zamykání” rozhledny na Velkém Lopeníku v Bílých Karpatech. Akce má vzhledem k poloze Velkého Lopeníku (na hranici Moravy a Slovenska) přeshraniční charakter.

Výšlapem na jeden z nejvyšších vrcholů Bílých Karpat (912 m n. m.) a společným setkáním v 11 hodin na rozhledně se symbolicky ukončí hlavní turistická sezóna. Ke skutečnému uzamčení však nedojde. Dle dobrého zvyku zůstane rozhledna přístupná i přes zimu.

Více informací

Zdroj a foto: stránky akcí, Wikipedia, alltrails.com

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*