Tisíce lidí protestovaly v městech proti Babišovi a Benešové

Zaplněné brněnské náměstí Svobody požadovalo demisi premiéra i ministryně spravedlnosti.

Tisíce lidí dnes znovu demonstrovaly na různých místech ČR proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a ministryni spravedlnosti Marii Benešové, kterou vnímají jako ohrožení nezávislosti justice. Na Moravě a ve Slezsku se demonstrace uskutečnily v 76 městech a obcích. Účast byla na řadě míst vyšší než před dvěma týdny.

V Brně se demonstrace poprvé konala na centrálním náměstí Svobody, které naposledy zažilo podobně velké protesty v roce 1991, kdy se demonstrovalo za obnovu samosprávné Moravy.

V davu bylo mnoho vlajek, včetně moravských, a také transparentů namířených proti Babišovi, například nápisy “Brno, Praha celá zem, Stbáka vyženem” nebo “ANO, lžu a kradu, Babiš” nebo “STBáky a lháře zavřít do žaláře”.

Během dvouhodinové akce na pódiu vystoupili například herci z Divadla Bolka Polívky. Řekli, že právo lze vždy ohnout podle toho, kdo víc zaplatí. Herec Národního divadla Brno Vladimír Krátký vyzval kulturní instituce, ať jasně ukážou, na čí straně stojí. Milan Holenda z Husy na provázku se ve svém příspěvku postavil za pořadatele protestů. Demonstraci zhruba kolem 20:00 uzavřel kněz Jan Hanák.

Několik stovek lidí se sešlo v Ostravě. Liják, který se během akce spustil a zapříčinil několikaminutový výpadek zvuku, je nerozehnal. Lidé měli transparenty jako “To radši Baroš ve Spartě než Babiš ve vládě”, “Nová česká mafie Miloš – Andrej – Marie” nebo “Už nás nebabiš”. I tady organizátoři rozdávali letáky a zvali na 23. června do Prahy, kam bude z Ostravy vypraven zvláštní autobus.

Na Masarykově náměstí v Jihlavě demonstrovalo za odstoupení premiéra podle odhadu ČTK až pět stovek lidí, víc než při posledním dosavadním protestu 28. května. Demonstrující zaplnili prostor mezi morovým sloupem a obchodním centrem. V davu byly české vlajky i transparenty. Jeden z nich hlásal: “Jihlavě to není jedno, přijedeme na Letnou”. Podstatně vyšší účast než před dvěma týdny byla i v Olomouci, více jak 300 lidí se sešlo také ve Znojmě.

Podporovatelé protestů tvrdí, že Benešová dva roky zpochybňuje Babišovo trestní stíhání v kauze údajného dotačního podvodu Čapí hnízdo. Její jmenování krátce po policejním návrhu na podání obžaloby v případu označují demonstrující za možný “největší zásah do justiční moci od listopadu 1989”.

Přečtěte si  Jako dílo mimozemšťanů. Na fotbalovém hřišti v Zakřanech se objevilo šestačtyřicet trojcípých hvězd 

Kromě výměny v čele ministerstva spravedlnosti kritizují protestující vyplácení evropských dotací holdingu Agrofert, který dříve vlastnil Babiš. Akcie Agrofertu vložil Babiš v roce 2017 do svěřenských fondů kvůli zákonu o střetu zájmů. Podle nedávno zveřejněného návrhu auditní zprávy Evropské komise má ale premiér stále na Agrofert vliv a jako předseda vlády může ovlivňovat také využití peněz z Evropské unie.

Posledního protestu minulé úterý v Praze se podle pořadatelů zúčastnilo až 120.000 lidí.  Další velká demonstrace v hlavním městě je naplánována na Letenskou pláň na 23. června.

Autor: red, ČTK Foto: redakce

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*