Tornádo na Moravě? Sice ojedinělý jev, s extrémy ale musíme počítat, varuje expert

První amatérské záběry místních

Ničivé tornádo řádící na jihu Moravy, které stálo životy a způsobilo mnohamilionové škody, bylo ojedinělým jevem. Souvislost s vlnami veder či epizodami sucha a povodně v minulých letech ale není náhodná, vysvětluje bioklimatolog z Mendelovy univerzity Zdeněk Žalud. Podle něj je rostoucí počet extrémů příznakem klimatické změny.

Jak vysvětluje vědec, jednotlivé extrémní události lze jen těžko označit za přímé dopady změny klimatu. “Co však můžeme tvrdit jednoznačně je, že právě rostoucí počet meteorologických extrémů a jejich zvyšující se intenzita je základním atributem měnícího se klimatu. Jednoduše v atmosféře akumulovaná energie se společně s vyšším obsahem vodní páry bude zákonitě více projevovat,” upřesňuje bioklimatolog s tím, že na tento fakt upozorňují vědci již mnoho let.

Růst extrémů je nevyhnutelný 

Na růst extrémů do budoucna podle něj upozorňují pro střední Evropu prakticky všechny scénáře vývoje klimatu „Samozřejmě jsou mnohem více společností vnímány, neboť na rozdíl od změny průměrných hodnot meteorologických prvků jako je například zvyšující se teplota, se extrémy z pohledu ekonomických škod, dopadů na krajinu či často i ohrožení obyvatel projevují mnohem razantněji,“ dodal Žalud.

Podle mezinárodní škály škodlivosti tornádo na jihu Moravy dosáhlo stupně EF4 hovořícího o extrémních škodách (nejvyšší je stupeň EF5 – totální zkáza, pozn. red.).

Řádící tornádo zachytilo video od místního obyvatele z Lužic

Univerzita daruje dřevo

Mendelova univerzita, na které Zdeněk Žalud působí, se zapojí do pomoci postiženým obcím na jihu Moravy. „Nařežeme a dodáme trámy a střešní latě ze dřeva v našich univerzitních lesích. Vycházet budeme z požadavků postižených obcí a našich výrobních možností,” uvedla rektorka Danuše Nerudová. Dřevo bude nutné teprve vytěžit, protože pro daný účel není možné použít kusy z uschlých stromů.

Extrémní počasí postihlo částečně i univerzitní majetek. Menší škody zatím sčítá Zahradnická fakulta, která má sídlo v Lednici. Na nemovitostech jsou škody minimální, výrazně horší bude zřejmě situace v sadech a vinicích.

Přečtěte si  Ochránci přírody zvou veřejnost k mapování konikleců

Zdroj: Mendelova univerzita, foto a video: Intersucho

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*