Tošenovský: Ostravu se podařilo změnit z průmyslového na normální město, i když dnes trochu spící

Ostravu se po roce 1989 podařilo z města drceného průmyslem změnit v normální město. V posledních letech ale trochu usnula a chybí jí zajímavá architektura. Pro ČTK to řekl europoslanec Evžen Tošenovský, který byl primátorem města v letech 1993 až 2001 a poté prvním moravskoslezským hejtmanem.

V roce 1993 byla Ostrava vysoce průmyslové město, uprostřed byly funkční, pracující vysoké pece, a moje představa byla, že Ostrava se musí změnit v normální město,” řekl Tošenovský.

Uvedl, že v té době platil územní plán, který město dusil. “Byla hygienická ochranná pásma, která měla chránit lidi před průmyslem, ale svým způsobem město úplně drtila. Hygienické ochranné pásmo sahalo skoro až do centra města, byly to celé Vítkovice, kde se nesmělo stavět, takové ty smutné, pusté části,” popsal bývalý primátor.

Sníh byl čistý jenom dva dny a město bylo průmyslem velmi drceno

Město podle něj nutně potřebovalo změnit centrum i životy lidí. “Má představa byla, že Ostrava nemůže podléhat tomu, co jsme zažívali, co si starší generace pamatuje, když sníh byl čistý jenom dva dny a město bylo průmyslem velmi drceno. Moje představa byla moderní město, moderní průmysl. A myslím si, že se to docela za těch 30 let i naplnilo,” řekl.

Vzpomíná, že když nastupoval do funkce, myslel si, že v ní nevydrží ani rok. Ve městě se zavíraly doly, které zaměstnávaly desetitisíce lidí, poslední přestal těžit v polovině roku 1994.

Byl jsem přesvědčený, že ten rok nepřežiju, když se zavřou doly a město bude tou situací velmi svírané. Dokonce jsem svému šéfovi říkal, že za rok jsem zpátky. Život přinesl něco jiného. Proběhlo to velmi poklidně. Uzavření dolů v Ostravě nebylo žádné drama,” řekl Tošenovský.

Ustupoval i hutnický průmysl, podařilo se ale vyhnout velkým sociálním nárazům. “Podařilo se vytěsnit velmi tvrdý průmysl vysokých pecí. Průmysl žije, ale už to není ten drasticky dopadající průmysl, sníh zůstává bílý. Změna proběhla, lidé to úžasně zvládli, začali podnikat, klobouk dolů, že našli jinou životní náplň. Ostrava je už normální město s rozvíjející se aktivitou v mnoha oblastech,” řekl poslanec.

Nesrovnatelně k lepšímu se podle něj změnilo ovzduší. “Lidé rychle zapomínají, ale ta změna je dramatická. To, že v některých oblastech ještě pořád vzduch ovlivňuje průmysl, je druhá věc, ale rozdíl oproti začátku 90. let je obrovský,” řekl Tošenovský.

Oceňuje i nynější kulturní zázemí města. “Bylo postaveno nové Divadlo loutek, opravilo se Divadlo Antonína Dvořáka. Divadla patří k velkému kulturnímu zázemí,” řekl Tošenovský ale zalitoval, že se moc nepodařilo oživit centrum. “Ostrava má Masarykovo náměstí a pár ulic kolem. Na tak velké město je to relativně malé centrum. Jak se myslelo, že Karolina přinese trošku větší oživení, tak to se neodehrálo,” řekl europoslanec.

Svět vždycky vnímá, kde se něco nového postaví, kde vznikne nějaká zajímavá architektura, a to si myslím, že se v posledních deseti letech trošku zastavilo

V posledních letech je podle něj Ostrava třeba oproti Brnu trochu spícím městem. “Ostrava potřebuje investovat, potřebuje aby si svět všiml, tady se něco děje, je to velké město, má velký potenciál. Svět vždycky vnímá, kde se něco nového postaví, kde vznikne nějaká zajímavá architektura, a to si myslím, že se v posledních deseti letech trošku zastavilo,” řekl Tošenovský.

Ve funkci primátora ho po roce 2001 následovali Čestmír Vlček, Aleš Zedník, Petr Kajnar a v současnosti Tomáš Macura. Všichni přislíbili účast na setkání 7. listopadu v Divadle loutek. V debatě zhodnotí uplynulých 30 let a promluví si o současnosti a budoucnosti města.

V seriálu 30 let od revoluce se budeme věnovat proměnám Moravských a Slezských měst a obcí, zpovídat někdejší i současné politiky a mapovat společenský vývoj na Moravě po listopadu 1989.

Autor: red Zdroj: ČTK Foto: tosenovsky.cz, pixaby.com

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*