Tramvaje pro Ukrajinu skončily ve šrotu, dar z Ostravy si Mykolajiv nevyzvedl

Všech 26 tramvají koupených od ostravského dopravního podniku skončilo na šrotovišti.

Snaha o pomoc ukrajinským městům s obnovou městské dopravy končí ve šrotu. Vyřazené tramvaje odkoupené od Ostravy nenašly kupce.

Sešrotování tak čeká i posledních šest z celkem 26 tramvají, které letos od ostravského dopravního podniku odkoupila společnost Gepard Express filantropa Alberta Fikáčka. Nepodařilo se mu ani dodatečně najít zájemce o koupi.

Dopravní podnik Ostrava o průběhu koupě podrobně informoval na svém webu. Z jeho vozového parku se konkrétně jednalo o vyřazené tramvaje T6A5 ev. č. 1102, 1103, 1104, 1109, 1116 a 1132. Podle podniku byla řada vozů stále v dobrém stavu.

Na převzetí nemáme kapacity

Tramvaje měly původně zamířit zdarma na Ukrajinu, konkrétně do města Mykolajiv. Vedení města ale oznámilo, že v současné době nemá kapacity na převzetí a využití tramvají. Odkázalo se na probíhající válečnou operaci na jihu Ukrajiny a poškození infrastruktury.

Fikáček po krachu jednání sháněl kupce vozů, zájem ale měli pouze provozovatelé kovošrotů. Podle svých slov chápe situaci Mykolajivu, zároveň musel dodržet termín přebrání vozů od Ostravy. Za 26 tramvají Gepard Express zaplatil dva a čtvrt milionu korun.

Brněnský filantrop se rozhodl nepokračovat s obnovou ukrajinských vozových parků. „Budeme se soustředit pouze na zdravotnický materiál pro civilní užití, ve kterém funguje spolupráce znamenitě a nese to patřičné ovoce,“ uvedl Fikáček pro server ZDopravy.cz.

Autor: pjk, zdroj a foto: DPO

Doporučujeme


1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*