Trapas nové vlády. V Praze hledají národního ptáka, přitom půlku republiky reprezentuje orlice

Alexandr Vondra kongresu ODS

Vláda do svého programového prohlášení zařadila zmínku o výběru “českého národního ptáka”. Při pohledu na státní znak přitom najdeme dvě orlice, moravskou a slezskou. Proti záměru se zvedá vlna kritiky. Sportovec a podnikatel Pavel Trčala připomíná, že půlka republiky už svého národního ptáka má.

Středočeský politický matador Alexandr Vondra (ODS) prosadil do programu vládní koalice SPOLU, aby si lidé vybrali českého národního ptáka. “Česko společně se Slovenskem je jedinou evropskou zemí, které nemá coby národní státní symbol svého ptáka. Navrhněme proto národní internetovou anketu, jakési referendum, ve kterém si lidé našeho ptáka vyberou,” uvedl bývalý ambasador a europoslanec na kongresu své strany.

Lidé na Moravě a ve Slezsku tento záměr logicky považují za nehoráznou neúctu k historickým tradicím i jejich identitě. Obě tradiční země totiž mají ve svém znaku jako zvířecí symbol orlici. Objevují se ostatně i na velkém státním znaku.

Sportovec a podnikatel Pavel Trčala z Brna vyjádřil své osobní zklamání nad Vondrovým chováním. “Během svého studia ve Washingtonu jsem dělal stáž na ambasádě České republiky. Shodou okolností byl pan Vondra tehdy velvyslancem, takže se známe osobně. Vždy jsem věřil, že jako diplomat pan Vondra chápe, že Česká republika nejsou jen Čechy. Opravdu velmi mě mrzí, že si neuvědomuje, že polovina republiky svého národního ptáka již dávno má,” kritizuje Trčala s tím, že symbolem Moravanů i Slezanů vždy byla orlice a je naprosto absurdní plýtvat rozpočet na hledání jiného opeřence.

Nevědomost, nebo záměr?

Otázkou podle něj zůstává, jestli si to Vondra neuvědomil, nebo zda jde o záměrné zadupávání moravské a slezské svébytnosti. “Nejhorší je, že toto je jenom další střípek mozaiky pražského systematického zadupávání moravského a slezského národa. Stačí se podívat například na dresy našich sportovců. Dříve měli všichni sportovci na dresu velký znak ČR, na kterém je moravská i slezská orlice. Dnes často vidíte například hokejisty a další sportovce pouze se lvem na hrudi.” upozorňuje Trčala.

Na nové vládě podle něj není poznat, že její členové pocházejí většinou z Moravy a Slezska. “Nejsmutnější je, že naši noví vládní politikové z Moravy a Slezska to panu Vondrovi nejenže nezatrhli, ale dokonce to schválili i do programu Vlády” dodává Pavel Trčala. Sám se dlouhodobě angažuje proti vymazávání Moravy a Slezska z veřejného prostoru. Před sčítáním lidu se zapojil do kampaně propagující přihlášení se k Moravě v podobě národnosti a jazyka. Podílel se také na označení zemské hranice na silnicích, aby motoristé věděli, kde končí Čechy a začíná Morava.

Pavel Trčala se k výběru “českého národního ptáka” vyjádřil i ve videu.

foto: ODS, video: Pavel Trčala

Doporučujeme


12 Comments

  • Kterého ptáka máte na mysli? Např. prezident republiky M. Zeman včera v jakémsi rozhovoru, kdy mu otázkami přihrává “na jeho smeče” redakce nějaké soukromé TV, tvrdil, že vláda má mezery ve ve vzdělání, protože už národního ptáka máme 200 roků a že je jím přece sokol. Tolik M. Zeman. O moravské a o slezské orlici samozřejmě neřekl ani zbla.

    • I když teď si uvědomuju, že sokol se objevuje i u velkomoravských nálezech. Takže by mohl být chápán i jako moravský. Ale myslím, že na orlice, které mají několik set letou historii prostě nemá.

 1. Když jsem před několika měsíci při přednášce o symbolice stromu zmínil, o co českému establišmentu půjde, asi to trochu zaniklo nebo tomu nikdo nevěřil. Samozřejmě, že jde o velkočeské ignorování Moravy. Samozřejmě, že jde o další zcela vědomou iniciativu, jak potlačit vše nečeské, jak podtrhnout dominanci češství a českosti v moravském prostoru. To proto máme nacpané české lvíčky v každé moravské dědině, to proto nám omlacují adjektiva český, česká, české stokrát denně v nejbizarnějších slovních spojeních. Ale nefunguje to. Češství skomírá, jak ukazuje dlouhodobý trend výsledků sčítání lidu. A český pták? Jen další způsob, jak dát Moravanům najevo, že se s nimi nepočítá. Mnozí už to nějaký čas víme. Čím dřív to dojde zbytku, tím lépe. Vítej, český sokole (strako, sojko či supe mrchožravý) a pomoz nám osvobodit se!

  • To máte všude. Jen pro názornost z dnešního tisku:
   “Oblohu u východní hranice rozčísl velmi dlouhý bolid
   Meteor, který prosvištěl podél česko-slovenské hranice, zachytily přístroje Evropské bolidové sítě, informoval tiskový tajemník Astronomického ústavu Akademie věd ČR Pavel Suchan.”

   https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/oblohu-u-vychodni-hranice-rozcisl-velmi-dlouhy-bolid-40384023

   Dotyčná trasa vede od Lysé hory v Beskydech přes Velkou Javořinu v Bílých Karpatech a na Myjavu – tedy jasně moravsko/slovenská, ne česko/slovenská hranice.

   • S hranicí to vnímám asi tak: Do podzimu 1918 šlo o hranici Moravy a Uher resp. současně Rakouska a Uherska. Od rozbití podunajské monarchie už nešlo o hranici (ve smyslu zemské resp. autonomních celků v jednom soustátí), ale o tzv. pomezí Moravy a Slovenska. Od rozbití Československa už zase není patřičný pojem pomezí, ale jde opět o hranici, tentokrát dokonce mezi dvěma státy, ČR a SR, jde tedy bohužel o hranici mezi Českou a Slovenskou republikou, zkráceně (bohužel) mezi Českem a Slovenskem, tedy (bohužel) Česko-Slovenskou. Hru s pojmy a slovy určuje vládnoucí moc, kterou jsme naší netečností dopustili.

  • Realita je taková , že s Moravou a Moravany se v ČR nepočítá a počítat ani v budoucnu nebude . Obávám se , že to zbytku ( spíše většině ) nedojde , přesněji nemají ani zájem aby jim to došlo . Ostatně v historii by to nebylo poprvé co osud národa a země leží na bedrech hrstce posledních . Cítím na České straně jistou hysterii , protože ČR založena na centralistickém nacionalizmu se pomaličku rozpadá a za pár let mohou být ve svém státě menšinou. Nás ovšem za situace, kdy jsme zcela zlikvidováni musí zajímat pouze a výhradně Morava , problémy sousedů nejsou naše problémy.

   • Na výše citovaném článku je typické, že ani jednou není zmíněna Morava. Jenom “na východě republiky”.

 2. Proti Moravě se použije jejími odpůrci cokoli. Že nemá jednotnou vlajku, povyšuje se na Slezsko atd. Možná by bylo vhodné prosazovat zemské zřízení Moravy a Slezska ve společné zemi – Moravskoslezské. A zobrazovat znak s “půlenou” moravskoslezskou orlicí, jako má Společnost pro Moravu a Slezsko. V jednotě je síla.

  • Bohužel v případě úsilí o moravskoslezský princip se vždy objeví ve Slezsku někdo, kdo osočuje patrioty moravské, že se namají právo za ty slezské angažovat, případně že Slezsko nic takového nechce. Ostatně i z Moravy, nejlíp z Brna, se vždy objeví někdo, kdo tvrdí, že byl vždycky Čech a že se za ty klauny, co tvrdí něco jiného, stydí 🙁

 3. Pro p. Alexandra Vondru: Měl by se zajímat o důležitější věci, ale když chce ptáka, tak jedině straku.

1 Trackback / Pingback

 1. Máslová moucha a Ukrajinec domácí |

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*