Trať mezi Brnem a Blanskem se blíží otevření, železničáři slibují prosinec

Modernizace trati z Brna do Blanska finišuje. Podle železničářů běží práce podle harmonogramu, aby se od 11. prosince mohly na koridor vrátit vlaky. Provoz na trati přerušila roční výluka.

“V úseku Brno-Maloměřice – Adamov jsou položeny obě dvě koleje, probíhá na nich sypání štěrku, podbíjení a čištění. Dále se pracuje na trakčním vedení, protihlukových stěnách, dokončují se tunely a opěrné zdi a pokračuje úprava skalních svahů,” informovala mluvčí Správy železnic Nela Eberl Friebová.

Dvě zcela nové mostní konstrukce prošly v uplynulém týdnu úspěšně zatěžovacími zkouškami. Obdobné úpravy se týkají i úseku mezi Adamovem a Blanskem, kde jsou aktuálně položeny koleje vedoucí od stanice Adamov k tunelům 8/2 a 8/1.

“Ve stanici Adamov funguje v omezeném provozu lávka pro pěší a technologická lávka. V nádražní budově finišují práce ve vnitřních prostorech, které jsou zaměřeny na malby, obklady, dlažby a kompletaci elektro a sdělovacího zařízení,” upřesnila Eberl Friebová s tím, že od 31. srpna je zde v provozu pokladna pro cestující.

Podle plánu probíhá i budování podchodu na zastávce Blansko město, kde se dále pracuje na zastřešení a montáži inženýrských sítí a kabelových tras. Ke zrušení zabezpečení přejezdu dojde 30. listopadu, otevření podchodu pro veřejnost železničáři předpokládají na 9. prosinec v odpoledních hodinách.

Vlaky na Prahu se vrátí až příští rok

Na zmodernizovanou trať mezi Brnem a Českou Třebovou vyrazí první vlaky s novým jízdním řádem od 11. prosince. Nejprve půjde o regionální spoje a rychlíkovou linku R19. Dálková doprava mezi Brnem a Prahou se z odklonu přes Vysočinu vrátí na koridorovou trať od poloviny příštího roku.

“Po zprovoznění modernizovaného úseku budou ještě probíhat dokončovací práce, které nebudou mít vliv na drážní dopravu. Jisté omezení lze očekávat pouze během března a dubna příštího roku, kdy se během výluk vždy jedné u kolejí provede třetí podbití a broušení kolejnic,” doplnila Eberl Friebová. Mimoto se v příštím roce budou provádět opravy komunikací zasažených stavbou. 

Zdroj a foto: Správa železnic

Související články

Přečtěte si  O víkendu se kvůli nutné údržbě zcela uzavře Jihlavský tunel

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*