Trenérské eso v krajském přeboru – Habanec povede Kuřim. Po každé nabídce rozhodně neskočím, řekl

V elitní domácí soutěži vedl fotbalisty Ústí nad Labem, Slovácka a Brna. Ještě na podzim stál na lavičce druholigového Třince, v tom jej ale nahradil František Straka. Od té doby byl jednapadesátiletý Svatopluk Habanec bez práce, to už ale neplatí. Nově ho budeme vídat v krajském přeboru. 

Novým působištěm Svatopluka Habance se stala Kuřim, což potvrdil v rozhovoru pro zpravyzmoravy.cz. Ano, jsem domluven na spolupráci s FC Kuřim. Jedná se o pozici šéftrenéra klubu, ve kterém primárně trenérsky povedu A mužstvo,” prohlásil. 

Co vás k fotbalistům Kuřimi přivedlo? Jak vás oslovili? A co vás na jejich nabídce zaujalo?  

První kontakt přišel od Honzy Mikysky, který zastřešuje mládež. Následně jsem se setkal se sportovním ředitelem Liborem Kučerou a předsedou klubu Ivošem Peřinou. V mém věku už mě zajímá víc věcí, než jen jedna kategorie a věci s ní spojené. Proto i setkání se starostou Sukalovským a místostarostou Ondráškem mi ukázalo, jakou cestou se město Kuřim ubírá.  A to zaujetí je opravdu veliké v tom, kolik projektů město chystá a jak podporuje sport ve městě. Asi nejvíce mě upoutalo to, kolik mládeže má zájem v klubu působit a že si rodiče nachází cestu právě sem. Působí zde nejen místní, kteří vidí, že město a klub je jim díky podmínkám a svému zázemí otevřené. 

Mnoho fanoušků překvapí, že jste se přesunul až do krajského přeboru. Plánoval jste začít od nuly, nebo to překvapilo i vás?  

Podívejte, zaměstnání profesionálních trenérů je asi jedno z nejrizikovějších povolání, protože rotace trenérů je obrovská. A když opomenu momentálně dva top trenéry Jardu Šilhavého a Jindru Trpišovského, tak v první a druhé lize nenajdete trenéra, který by měl jistotu dlouhodobé práce. Jediný snad, kdo mě ještě napadá, je pan Krejčí z Pardubic. 

Pamatujete si, kdy jste v nižších soutěžích působil naposledy? 

Ještě jako aktivní hráč jsem vypomáhal u přípravek v Teplicích. Za trenéra Marečka jsem pak jako jeho asistent vedl divizní B tým. 

Jaké budete mít s Kuřimí ambice? Chcete jít nahoru?  

Ambice jsou jasné. Chceme partu ve všech týmech od předpřípravek až po vedení klubu. To by mělo být motto každé kategorie řízené trenéry a vedení. Určitě není podmínkou okamžitý postup mužského týmu, ale v horizontu dvou až tří let by to měl být etapový cíl. Stejně jako v žákovských a dorosteneckých kategoriích, i díky angažování zkušených licencovaných trenérů. 

Budete mít v kádru i nějaké známé tváře? 

Nyní máme prostor poznat stávající kádr. Teprve potom případně můžeme na určitých postech mužstvo doplnit. 

Jak jste domluvení s vedením klubu? Kdyby vám přišla nějaká nabídka, vzal byste ji? 

S vedením jsem domluven, že pokud mi přijde zajímavá nabídka, tak mi klub nebude bránit. Ale tady důrazně odpovídám, že po každé nabídce rozhodně neskočím. 

Dříve jste působil také v Brně, které se plácá na spodku Fortuna ligy a míří k sestupu. Co na počínání Zbrojovky říkáte?  

Moc mě mrzí, že Zbrojovka je na sestupovém místě. Byl jsem a vždy budu její fanoušek, v roce 1988 jsme udělali pod panem Haraštou československý titul v dorostu a s kamarády jsme často ve spojení. Mrzí mě, že i já jsem byl součástí neúspěchu jako trenér, i když jsme skončili na 11 místě, ale to je právě ta role trenéra. Věřím, že se Zbrojovka jednou nastartuje nejenom k tomu, že se stane pravidelným účastníkem ligy, ale že bude mít i větší úspěchy. 

Naopak Slovácko, které jste také vedl, se drží nahoře a bojuje o poháry. To se vám asi sleduje lépe, že?  

Slovácko mělo dlouhodobě jasný cíl, kterým je koncepce mládeže. Čerpá z toho prostředky a po masivním posílení zkušených hráčů a trenéra bojuje o pohárové příčky. Patří jim má velká gratulace. 

Autor: resp Foto: Fortunaliga, FC Kuřim

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*