Tři tygří mláďata v Zoo Zlín už jsou k vidění ve výběhu. Pokřtí je Miroslav Krobot

Tři malí tygříci ussurijští, dvě samičky a jeden sameček, který se narodili na začátku června, už opustili zázemí expozice a přesunuli se do prostorného venkovního výběhu. Jejich matka Tanja je pečlivě pozoruje, sem tak se však také zapojí do tygřího dovádění. Mláďata prozatím nemají jména, to se ale změní v sobotu 7. září. Ve 14. hodin odstartuje přímo u expozice symbolický křest mláďat. Kmotrem se stane oblíbený herec a režisér Miroslav Krobot.

Mláďata jsou ve skvělé kondici, čeká je symbolický křest

Malí tygříci jsou v dobré kondici, o čemž svědčí i jejich aktivní prozkoumávání celého výběhu. Díky kamerovému systému chovatelé pozorovali mláďata od prvních okamžiků po narození. Pro čtrnáctiletou Tanju se jednalo o čtvrtý porod, celou dobu se chovala jako zkušená matka. Otcem mláďat je osmiletý samec Boatsman z estonské Zoo v Tallinu. S Tanjou se poprvé setkali letos v únoru.

„Do našeho nového tygřího páru jsme vkládali velké naděje. Navíc jsme byli poctění tím, že vedení Evropského záchranného programu pro tygry ussurijské projevilo zlínské zoo velkou důvěru a umožnilo spojení dvou geneticky nejcennějších zvířat v evropskému chovu právě u nás. Prarodiče samce i samice pocházejí z volné přírody, jejich mláďata tak znamenají mimořádný přínos pro chov tygrů ussurijských,“ uvádí hlavní zoolog Kamil Čihák.

Mláďata v současné době váží kolem 10 kg. „Samice Tanja se o mláďata vzorně stará. Každý den spořádá kolem 6 kg masa, uživit tři hladové krky vyžaduje odpovídající přísun potravy. Mláďata jsou stále závislá na mateřském mléce, sem tam už ale ochutnávají i maso,“ doplňuje Kamil Čihák.

Tygříky v zastoupení plyšových dvojníků 7. září symbolicky pokřtí herec a režisér Miroslav Krobot. Poté proběhne jeho autogramiáda.

Zoo Zlín, pozvánka na autogramiádu

Chov tygrů ussurijských probíhá ve zlínské zoo od roku 1968

Tygři ussurijští se ve zlínské zoo poprvé objevili v roce 1968. V 80. letech se podařilo odchovat 8 mláďat, novodobá historie chovu začala s příchodem samice Tanji ze Zoo Čeljabinsk v roce 2005. První tři mláďata odchovala o čtyři roky později, celkem 11 potomků, včetně těch letošních. Tygr ussurijský je největší kočkovitou šelmou na světě. Dospělý samec může vážit až 300 kg. Především kvůli pytláctví je dnes ve volné přírodě na pokraji vyhynutí. Obývá již jen zlomek svého původního areálu na Dálném východě, v Severní Koreji a na severu Číny. Početní stavy ve volné přírodě jsou odhadovány na 400 kusů, v zoologických zahradách žije kolem 550 jedinců.

Přečtěte si  Čedok připravil další lety z Moravy za exotikou. Z Brna i Ostravy se bude létat do Thajska a na Mauricius

Zoologická zahrada Zlín, zvaná také Zoo Lešná (podle zámku, který je součástí areálu), je v provozu od roku 1930, kdy ji založil Tomáš Baťa. V současné době chová přes 200 druhů zvířat, z nichž mezi nejatraktivnější patří vedle ptáků kivi (v ČR unikátních) či slonů afrických právě tygři ussurijští, kteří jsou v Zoo chováni od roku 1968. Expoziční prostor je rozdělen podle jednotlivých světadílů (Afrika, Asie, Amerika). Návštěvnost Zoo se v posledních letech pohybuje kolem půl milionu lidí ročně. Areál zoologické zahrady je plně vybavený, jeho součástí je i zámek postavený v historizujícím slohu.

Zdroj a foto: Zoo Zlín

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*