Tři záhadné kostry nalezené v Břeclavi byly možná oběti pohanského rituálu

Břeclav kostry
Se vzácným nálezem tří koster se pojí záhadná smrt a způsob pohřbení.

Archeologové objevili v základech břeclavského zámku kosterní pozůstatky tří lidí, jsou staré asi 1000 let. Informaci uvedl David Mahovský z břeclavské radnice. Kostry byly v těsné blízkosti a v extrémních pozicích. Podle archeologa Miroslava Dejmala mohli být lidé svázaní a mohlo jít o násilnou smrt. Archeologové budou nález dál zkoumat.

Odborníci uvažují o pohanském rituálu

Podle Mahovského zatím nelze říct pohlaví ani další podrobnosti. Vše bude předmětem dalšího zkoumání. Některé poznatky ale už archeologové mají. “Nález nasvědčuje tomu, že ti lidé mohli být svázaní. Rovněž lze předpokládat násilnou smrt. Napříč přes všechna těla jsou zbytky velkého kovového předmětu, který se nám dosud nepodařilo identifikovat,” uvedl Dejmal.

Podle něj je to z celostátního pohledu vzácný nález. “I přesto, že někdy kolem roku 1050 už bylo v oblasti křesťanství, celá věc působí jako rituální zvyk. Pohanské zvyky někde přetrvávaly ještě dlouho po zavedení křesťanství. Zatím jde jen o hypotézy, které budeme podrobovat zkoumání společně s dalšími odborníky,” řekl Dejmal působící pod brněnskou společností Archaia, která ve spolupráci s břeclavským muzeem vede práce na průzkumu zámku.

Možná se jedná o kostry otroků

Podle Dejmala byli lidé umístěni na podloží vysypaném kamením. “Nikde v Břeclavi zdroje kamení nejsou, proto pracujeme s hypotézou, že sem byly dovezeny z Pohanska, kde lidé rozebrali již zaniklé hradisko. Celá hradba je jinak ze dřeva a hlíny,” doplnil archeolog.

I když na pozůstatky působil tlak a hradba v minulosti hořela, jsou kostry dobře rozpoznatelné. “Budeme se snažit zjistit detaily, jako jsou pohlaví nebo věk. Podle genetického rozboru chceme zjistit, jestli nešlo o příbuzné, jestli trvale žili zde, nebo pochází odjinud. V té době totiž bylo běžné otroctví. Je možné, že tito lidé mohli být třeba zotročenými válečnými zajatci,” řekl Dejmal.

Lokalita je bohatá na nálezy

Archeologové pracují v břeclavském zámku už měsíce. Před půl rokem objevili zachované pozůstatky hradby, objevili i fragmenty různých předmětů jako například kousky nádob z 10. století nebo kousek bronzového šperku. Archeologové se prokopali až na základy a jílovité podloží jim podle Mahovského nedovolí jít níž, protože by hrozilo zaplavení prostor spodní vodou.

O dalším vzácném nálezu v lokalitě břeclavského zámku jsme už dříve psali v tomto článku.

Zdroj: ČTK, foto: Facebook Město Břeclav

Související články

Přečtěte si  Expedice z Masarykovy univerzity během rekordně krátkého pobytu v Antarktidě potvrdila výskyt ptačí chřipky

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*